Isti list navodi da su podmornice „Borej“ – za razliku od sovjetskih – postale bešumne zahvaljujući novom tipu oplate i atomskom pogonu koji im omogućava da pod vodom ostaju i po nekoliko meseci.
Za primer je naveo podmornicu „Jurij Dolgoruki“ koja je naoružana sa 16 raketa R-30 „Bulava“ i šest bojevih manevrišućih blokova individualnog navvođenja na cilj mase od 150 kilotona.
„To znači da je samo ta jedna podmornica u stanju da na protivničke gradove i vojne baze usmeri 72 nuklearne bojeve glave. Sa udaljenosti većoj 9.000 kilometara“.
The national Interest je ukazao i da Rusija već aktivno radi na podmornicama nove generacije Borej-A. I da će prva među njima – „Knez Vladimir“ – uskoro biti „uvedena u funkciju“.
Podmornice Borej-A biće još bešumnije, sa povećanim manevarskim mogućnostima i opremljene modernizovanim lanserima, radarima i sistemima veze.
The National Interest svojim čitaocima predočava da su podmornice klase „Borej“ samo polovina ruskih pomorskih snaga za nuklearno obuzdavanje. I opominje da će uskoro zaploviti i četiri podmornice klase „Habarovsk“ sa bespilotnim atomskim aparatima „Posejdon“ koji su u stanju da unište priobalne gradove i ratne luke protivnika bombama snage nekoliko megatona.
The National Interest izvodi zaključak da je Rusija garantovano u stanju – u slučaju nuklearnog rata, čak i ako bude `uhvaćena naspavanju` - da odgovori i da uništi protivnika.
Nemački list Stern izrazio je zabrinutost svoje zemlje zbog mogućnosti nove ruske podmornice „Belgorod“ i torpeda „Sudnjeg dana“ („Posejdon“).
Američka vojska decenijama nije ratovala protiv pravog neprijatelja. Šta će se desiti u sukobu sa Rusijom, Kinom i Iranom pročitajte OVDE.
Izvor: fakti.org