Informacije su potvrđene proteklih dana, tokom posete Beogradu zamenika predsednika Kineske nacionalne svemirske administracije Vu Janhua, kada je cementiran dogovor o uključenju Srbije u savremeni satelitski program te agencije.
Po potrebi, moći ćemo u realnom vremenu da znamo svaki, pa i najmanji pokret vojnih trupa bilo koje od zemalja u našem okruženju. Takođe, ništa manju vrednost ovi snimci neće imati ni za poljoprivredu, meteorološke prognoze, praćenje migracija, kontrolu telekomunikacija...
- Kinezi su svoju tehnologiju usavršili do te mere da sateliti koje su lansirali u svemir mogu bez problema da detektuju čak i najsitnije detalje bilo gde na Zemlji, poput registarskih oznaka na automobilima i ljudskih lica. Na ovom dogovoru dugo se radilo, a da do njega dođe, najzaslužniji su svakako izuzetni odnosi dvojice lidera Aleksandra Vučića i Si Đinpinga - objašnjava sagovornik koji je od početka bio uključen u razgovore.
Vu Janhu razgovarao je u Beogradu sa nekoliko članova Vlade Srbije. Ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović izjavio je nakon razgovora s njim da saradnja sa kineskim partnerima Srbiji treba da obezbedi korišćenje satelitskih snimaka i podataka sa kosmičkih platformi za navigaciju, telekomunikacije, daljinska istraživanja, kao i posmatranje zemlje iz kosmosa.
- Srbija i Kina će intenzivno razvijati saradnju u oblasti kosmičkih tehnologija, istraživanja i posmatranja svemira. Kosmičke tehnologije predstavljaju osnov tehnološkog razvoja u budućnosti, a taj razvoj se zasniva na povezanim uređajima, razmeni velike količine podataka i njihovoj obradi pomoću veštačke inteligencije - izjavio je Popović.
Srbija, kako kažu sagovornici upućeni u detalje buduće saradnje, očekuje i podršku od Kine u razvoju svojih satelitskih sistema.
U kojim ćemo sve oblastima koristiti snimke
- osmatranje granica
- praćenje vojnih akcija
- borba protiv terorizma
- meteorološki podaci
- poljoprivreda
- praćenje migracija
- saobraćaj
- kontrola telekomunikacija
Vide se čak i bore na licu
Bivši diplomata Nebojša Vujović u knjizi "Poslednji let iz Dejtona" opisuje kako ga je američki general Vesli Klark još 1995. u Dejtonu uverio u preciznost savremene tehnologije.
- Uključio je monitor i satelitsku sliku. Najpre sam video zemaljsku kuglu, zatim obrise svih kontinenata, pa onda redom u krupnom planu Evropu, Balkan, BiH i onda grad. Klark je rekao: "Evo, ovo je slika Goražda, vidimo ljude na ulicama, sada ćemo da zumiramo lica". Zumirali su jedan balkon na kome je stajala starica. Jasno sam video njeno izborano lice - opisao je Vujović.
DŽonson poziva na „novi“ nuklearni sporazum, a šta mu Teheran odgovara pročitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf