Najnovije

FRAPANTNI PODACI O DOKUMENTU IZ 2002. GODINE: Kako je UMNIK na "mala vrata" doveo Prištinu do Interpola

Predstavnici nepriznate "države" Kosovo i ove godine aktivni u lobiranju za prijem u Interpol!

Ilustracija (Foto: Jutjub/ Pravda)

Od 15. do 18. oktobra ove godine u glavnom gradu Čilea održaće se sednica Skupštine Interpola, na kojoj bi se kao jedna od tačaka dnevnog reda mogao naći prijem tzv. Kosova u Interpol.

Prošle godine prijem Kosova u Interpol na Generalnoj skupštini u Dubaiju nije podržalo 78 država, od čega je 56 bilo protiv, a 22 uzdržana, što je ubedljiva pobeda Srbije, jer je tzv. Kosovu nedostajalo 36 glasova da bude primljeno u tu organizaciju! 

Veza između Interpola i UMNIK-a

Iako tzv. Kosovo nije članica najvažnijih međunarodnih organizacija, što je po međunarodnom pravu jedan od uslova kako bi neka teritorija mogla da se smatra "zemljom", tzv. Kosovo ima tesnu saradnju sa Interpolom.

U cilju uklanjanja brojnih postojećih dilema u vezi sa postupkom članstva Interpola i izričitim postavljanjem uslova pod kojima država može da podnese zahtev i postane članica ove međunarodne organizacije, Interpol je angažovao "stručnjake" koji su prilagodili terminologiju kako bi zemlje koje su pod sponzorstvom Zapada mogle da apliciraju. 

Direktna veza između Kosova i Interpola je UMNIK,  koji obrađuje sve zahteve Prištine i pruža nepriznatim kosovskim službama sva informativna obaveštenja. 

Međutim, postavlja se pitanje, na koji način se desilo da Ujedinjene nacije uvedu nepriznatu "zemlju", koja nije član ove međunarodne organizacije, na "mala vrata" u Interpol.

U amandmanu koji su potpisali UNMIK i Interpol 2002. godine, obe strane se pozivaju na prethodni ugovor između Ujedinjenih nacija i Interpola koji je potpisan 1997. godine, kao i na Interpolovu rezoluciju AGN/66/RES/5 i saradnju sa UNCIVPOL koja omogućava Interpolu pristup telekomunikacijijskim mrežama i podacima. 

Kako Interpol omogućava Unmik-u pristup mreži i podacima

Iz navedenih ugovora, Unmik i Interpol u navedenom memorandumu pristaju na saradnju razmene informacija uključujući policijske informacije definisane Interpolovim statutom i procedurom u kojem Interpol omogućava Unmik-u pristup mreži i podacima.

U članu 4. ovog memoranduma se navodi da Unmik ima status punopravnog člana Interpola, može da potražuje Crvene poternice (u ime tzv. Kosova), kao i da poternice moraju biti u skladu sa pravilima Interpola i suda za zločine na prostoru bivše Jugoslavije u Hagu.

U članu 6. memoranduma, navodi se da UNMIK može imati pristup policijskim informacijama sekretarijata Interpola, ali i da potražuje iste od država koje su članice interpola!

Zanimljivo je da je ovaj dokument potpisan 2002-e godine, čak 6 godina pre jednostranog proglašenja takozvanog nezavisnog Kosova. 

U apendiksu ugovora, osim tačaka u kojima se naglašava da će UNMIK biti nosilac svih troškova, UNMIK je uslovljen da sve informacije prosleđuje u originalnom sadržaju ovlašćenim licima.

Prirodno pitanje za Interpol i Ujedinjene nacije, dve međunarodne institucije čiji tzv. Kosovo nije član ni danas, jeste ko su i po kom osnovu "ovlašćena" lica u periodu između 2002. i 2008. godine.

Sa druge strane, srpska strana nije ostala nema

U više navrata se apelovalo na Unmik i kritikovao njihov stav i saradnja sa tzv. kosovskim službama. Jedna od glavnih primedbi je bila zaštita naših ljudi, specijalno Srba povratnika, koji su bez ikakvih osnova hapšeni, maltretirani i zadržavani u pritvoru i više od 12 godina nakon konflikta.

Poseban akcenat je kancelarija za Kosovo i Metohiju stavljala na "integraciju" takozvanog Kosova sa Interpolom od strane UNMIK-a, uključujući izdavanje crvenih poternica.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju je predočila i postojanje spiskova Srba i pripremu pokretanja procesa bez ikakvih validnih dokaza protiv njih, i da svojim postupanjem UNMIK omogućava takozvanim kosovskim organima da progone Srbe ne samo na teritoriji Kosova i Metohije, već i na teritoriji svih zemalja koje su članice Interpola.

Iz dosadašnje prakse se može videti velika energija takozvanih kosovskih vlasti, za progonom i zastrašivanjem srba, koristeći usluge Interpola preko UNMIK-a. 

Ukoliko tzv. Kosovu pak pođe za rukom da postane član Interpola, imaće u rukama mehanizam za odvraćanje Srba od povratka na svoja ognjišta i to ne samo time što bi ih hapsili kada kroče na teritoriju tzv. Kosova, već i progonom ma gde se oni nalazili van teritorije republike Srbije. 

Lazanski o predstojećoj sednici u Čileu

Povodom predstojeće sednice u Čileu razgovarali smo i sa Miroslavom Lazanskim koji je izričito naglasio da je na Srbiji da se spremi za slučaj da se tzv. Kosovo nađe na dnevnom redu.

- Mi moramo biti spremni da ubedimo zemlje da ne glasaju za ulazak tzv. Kosova u Interpol, kao što smo to do sada uspešno činili, rekao je Lazanski.

Zapad postupa na temelju sile, a ne prava

Da su nam ruke donekle "vezane" i da ključnu ulogu u svemu igra Zapad, potvrdio je i Lazanski, dovodeći u čvrstu vezu UMNIK sa Interpolom i po tom pitanju, bio je decidan:

- Mi znamo da Zapad postupa na temelju sile, a ne na temelju međunarodnog prava. UNMIK, Interpol kao i većina međunarodnih organizacija je vođena onim što diktira Zapad. Pravna pitanja, kao što je činjenica da tzv. Kosovo nije članica Ujedinjenih nacija kao ni Interpola, tu ne igra nikakvu ulogu.

Jer, na Kosovu su ambasade i Amerike, i Engleske, kao i Francuske i Nemačke. Zato moramo već jednom da otvorimo oči i da sagledavamo realnost, zaključio je on.

Turska će napustiti NATO i udružiti snage sa Rusijom! Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: Srbija danas

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA