Upitan – može li se poluostrvo vratiti u sastav Ukrajine – bio je jasan:
„Moje je mišljenje da ne može. To pitanje je zatvoreno jednom zauvek“.
Vašington je nedavno pohvalio Belorusiju za „principijelnu poziciju nepriznavanja Krima ruskim“.
Beloruski lider je, inače, u istom intervjuu predložio da se u Donbas pošalju „mirovne snage“ i pokazao spremnost da njegova zemlja pošalje trupe koje bi preuzele kontrolu nad 400 kilometara granice između donbaskih republika i Ruske Federacije.
Kremlj mu je tim povodom u mekoj formi ukazao:
„To je novi predlog. Prvo treba videti kakav je odnos učesnika konflika (u Donbasu) prema takvom predlogu. A učesnici konflikta su s jedne strane Kijev, a sa druge - samoproglašene republike Donbasa“.
Portparol kremlja, Dmitrij Peskov, dodatno je ukazao (ne samo Lukašenku) da u Minskim sporazumima nema ničega o bilo kakvim „mirovnim snagama“.
Od „učesnika konflikta“, prva se oglasila Donjecka Narodna Republika. NJen lider Denis Pušiljin naglasio je u Donjecku cene sve što je učinio za Minske sporazume, ali i saopštio da DNR „nisu potrebne mirovne snage iz Belorusije“.
Još je dodao: „Ni za obezbeđivanje reda na svojoj teritoriji ni za čuvanje svojih granica. Sa time izlazimo na kraj i sami“.
Ni Kremlj ni Donjeck se nisu osvrtali ovoga puta na Lukašenkovu raniju izjavu da je „konflikt na istoku Ukrajine nemoguće regulisati bez učešća SAD“.
Ruske specijalne jedinice u Libiji pripremaju obrt. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: fakti.org