Iako su odgovorni na kratko završili u zatvoru, njihov slučaj po svemu sudeći nije poslužio kao opomena: novi nadgrobni spomenici sa Putinovim likom pojavili su se sredinom ovog meseca na groblju Smolenski.
Fotografije osvanule na pravim nadgrobnim spomenicima
Naime, pomenuta organizacija je postavila je instalaciju pod nazivom "Šta ljudi stvarno žele" 19. septembra na luteranskom groblju koja uključuje lepljenje portreta ruskih političkih ličnosti na postojeće nadgrobne spomenike. Pored Vladimira Putina, na meti aktivista "Agit Rusije" našli su se i premijer Dimitrij Medvedev, sekretar za štampu Kremlja Dmitrij Peskov, gradonačelnik Moskve Sergej Sobijanin, guverner Sankt Peterburga Aleksandar Beglov i drugi.
Brzom reakcijom policije, trojica aktivista uhapšena su u Sankt Peterburgu dva dana kasnije. Dvojica od njih, Gregorij Kudrijavcev i Andrej Žeksimbajev, prethodno su već bili privođeni pod sličnim okolnostima. Treći aktivista bio je Pavel Ivankin, koji je kao urednik kanala "Telegrami Agit Rusija" objavio sporne fotografije spomenika. Policija je pretresla kuće aktivista, oduzela im telefone i druge lične uređaje, piše "Meduza".
Međutim, Žeksimbajev i Kudrijavcev oslobođeni su iste večeri, ali su ipak navedeni kao svedoci u slučaju koji je okarakterisan kao "namerno skrnavljenje tela pokojnika". Ruski zakon predviđa kaznu od pet godina za ovakvo delo.
Mark Aleksejev, advokat urednika Pavela Ivankina, rekao je za "Meduzu" da je njegov klijent označen kao glavni osumnjičeni u ovom slučaju. Tokom pretresa njegovog stana, zaplenjeno je nekoliko kompjutera, mobilnih telefona, kreditnih i platnih kartica i štampača.
Policija tvrdi da ima dokaze, advokati tvrde drugačije
U ponedeljak, 23. septembra, održano je prvo ročište na kojem se odlučivalo o sudbini Palvela Ivankina. Detektiv koji je zadužen za slučaj "Spomenik" izjavio je da je Ivankin zajedno sa još nekoliko osoba čiji identitet još nije utvrđen organizovao akciju skrnavljenja grobova.
Centralni dokaz protiv 36- godišnjeg Ivankina jeste snimak sigurnosnih kamera sa groblja. Policija tvrdi da je na videu prepoznala opozicionog urednika.
Međutim, advokat Maksim Kamakin poručio je da sva trojica aktivista imaju alibi u ovom slučaju, budući da podaci sa mobilnih telefona ne pokazuju da su se u to vreme nalazili na grbolju Smolenski. Policija, sa druge strane, ovaj podatak još uvek nije prihvatila kao relevantan za istragu.
Ivankin je na ročištu izjavio je da nikada nije bio na pomenutom groblju i da čak ni ne zna gde se ono nalazi. Fotografije spomenika je, kako kaže, postavio nakon što mu je iste poslao anonimni korisnik, te da sporna akcija nema veze sa organizacijom "Agit Rusija".
Sud je zatvorio raspravu istog dana, dok je Ivankin ostao u ćeliji da sačeka rezultate istrage otisaka prstiju na spomenicima.
Aktvisti kažu da je reč o političkom progonu
Advokat Maksim Kamakin izjavio je da strahuje da bi i aktivisti Gregorij Kudrijavcev i Andrej Žeksimbajev mogli da završe kao osumnjičeni u ovom slučaju, iako se za sada vode kao svedoci.
Kamakin je tom prilikom podelio sumnje njegovih klijenata, te da je vrlo moguće da iza instalacije na groblju stoje državne bezbednosne agencije koje žele da na ovaj način naškode pokretu "Agit Rusija".
- Ovo je politički progon. Oni veruju da im se ovo dešava zbog njihovog aktivizma - tvrdi Kamakin.
Pročitajte OVDE na koju to “osovinu zla” upozorava Univerzitet Oksford.
Izvor: meduza. io