Više je razloga za to, a jedan od njih je i da se, osim Slovenije, ulasku Hrvatske u Šengen, prema dostupnim informacijama, protive Holandija, Nemačka i Francuska, navodi dnevnik.
Iako su donedavno hrvatski zvaničnici davali izjave o vrlo skorom ulasku Hrvatske u šengen, sada su u predviđanjima neodređeni. Juče je u Briselu i premijer Andrej Plenković potvrdio da je "za Hrvatsku politički važno da dobije pozitivnu ocenu Europske komisije o spremnosti za ulazak u Šengen, koja se očekuje uskoro, a sada je nemoguće predvideti kad će ući u taj prostor bez unutrašnjih kontrola na granicama".
I hrvatski poslanik u parlamentu EU i član Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove Karlo Resler za dnevnik kaže da je "u ovom trenutku nezahvalno procenjivati kada bi Evropski savet mogao odlučivati o ulasku Hrvatske u Šengen".
Upravo se "njegov" odbor na nivou Evropskog parlamenta bavi Šengenom i migracijama. O ulasku članice EU u šengensku zonu odlučuju zemlje članice Šengena na sednici Evropskog saveta konsenzusom, i dakle više nisu važni stručni, nego politički kriterijumi.
Pročitajte OVDE kako se bore protiv lažnih vesti u Srbiji i Hrvatskoj.
Izvor: jutarnji. hr