Američke trupe trenutno su raspoređene u Gvajani, koja se nalazi zapadno od Venecuele. Preostali američki saveznici sa kojima se sporna država graniči, Brazil na jugu i Kolumbija na istoku, stvaraju dodatni problem Maduru, budući da su u tim područjima živi četvrtina građana teško pogođenih krizom. Zbog povećanog uticaja Kine i Rusije u Gvajani, Tramp očekuje da se ovim potezom približi Gvajani i ojača prijateljske odnose između dveju zemalja.
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro (Foto: RIA)
Američko interesovanje za Gvajanu potencijalno može biti od koristi tamošnjem stanovništvu, budući da su SAD saopštile da nameravaju izgradnju prihvatilišta i skloništa za žene u ovoj zemlji.
Američki general Endru Kroft poručio je da će Gvajana u budućnosti postati važan ekonomski i politički akter te da je važno uspostaviti dobre odnose. Kroft je iskoristio ovu priliku da podseti na to šta Sjedinjene Američke Države u prošlosti uradile za Gvajanu, aludirajući na izgradnju medicinskih ustanova i škola.
Kako podseća britanski "Dailly Express", Huan Gvaido je sebe proglasio vršiocem dužnosti predsednika u januaru tekuće godine, i tom prilikom okarakterisao Madurov reizbor kao nelegitiman. NJega pored Amerike, podržavaju još i Kanada, veći broj latinskih i evropskih zemalja.
Predsednik Venecuele koga je postavila Amerika, Huan Gvaido (Foto: RIA)
Sa druge strane, Kina, Rusija, Sirija i Turska i dalje priznaju Madurovu vlast, dok Gvaida označavaju kao deo američke zavere.
Kolumbija, koju podržavaju Amerikanci, takođe organizuje vojne vežbe na granici sa Venecuelom. Madurova administracija to nije najbolje primila, te je ministar za komunikacije Horhe Rodrigez opisao Kolumbiju kao "neuspelu državu."
Koju naprednu vojnu tehnologiju Erdogan kupuje od putina zbog mogućeg konflikta sa NATO, saznajte OVDE.
Izvor: Blic