Bajaga, Seka Aleksić, Miroslav Ilić, Željko Joksimović, Željko Samardžić i Slobodan Veljković – Cobi, nisu poželjni kao izvođači na ovogodišnjem tradicionalnom Rujanfest festivalu koji se održava u gavnom gradu Hrvatske. Prve informacije o mogućem bojkotu pojavile su se prošle nedelje, a protogonisti su bili izolovani slučajevi na fejsbuku, koji su svoje nezadovoljstvo dolaskom naših muzičara ispoljili pisanjem pogrdnih komentara. Na veoma ozbiljniji način i uz radikalno objašnjenje, njima su se pridružili i hrvatski ratni vojni invalidii, tačnije, njihova ispostava iz Zagreba, HVIDRA, koja je organizatorima uputila pismo saopštenja.
– U glavnom gradu Lepe naše, za čiji smo se suverenitet borili, organizatori, nekada kulturne muzičke manifestacije, odlučili su da ugoste srpske folk pevače pod sloganom "Pomeri svoje granice zabave”. Pozivamo naše sugrađane da nam se pridruže u bojkotu pevača koji nisu s našeg podneblja, kao i da takvim primerom izraze svoje nezadovoljstvo, kako bi organizator ubuduće uzeo u obzir naše stavove i da bi na naš Rujanfest pozvao muzičare u okviru naših kulturnih, teritorijalnih i ideoloških granica– naveli su iz udruženja.
Na odgovor organizatora nije se dugo čekalo, i on je stigao od Darka Fučeka, koji je, kako kaže, i sam bio učesnik ratova devedesetih godina, te ima status "domobrana", odnosno, ratnog veterana. Iako su njegove bivše kolege očekivale drugačiji odgovor, Fuček je bio jasan po pitanju gostovanja muzičara iz Srbije.
– Mogu samo da kažem kolegama iz Hvidre da sam i ja 1991. bio u uniformi i da mi je to tada bilo apsolutno normalno, ali danas 2019. mi je normalno da radim kao privredni subjekt, da plaćam porez, da ne kršim zakone Republike Hrvatske i su svi ti izvođači dozvoljeni i dostupni na tržištu.
Ovo svakako nije prvi put da razna udruženja hrvatskih veterana traže bokot srpskih muzičara, od kojih je možda najpoznatiji slučaj Bajage i instruktora kojima je prošle godine otkazan nastup na Danima piva u Karlovcu, kada su se pobunili tamošnji veterani jer je Bajaga tokom ratova devedesetih, navodno pevao četničke pesme, te je na taj način dizao moral srpskoj vojsci, što se kasnije ispostavil kao neistina. On je tom prilikom dobio veliku podršku kolega iz regiona, pogotovu Mileta Kekina iz Hladnog piva, koji su odbili da budu zamena Bajagi i Instruktorima u Karlovcu.
Očigledno je da posle dvadeset i nešto godina nakon završetka rata na području bivše jugoslavije i dalje postoje oni kojima je lakše da pretnju po suverenitet i integrit svoje zemlje vide u muzici koja dolazi sa druge strane granice nego u velikoj stopi migracija mladih u strane zemlje.
Ova apsurdna situacija nam dolazi svega nekoliko nedelja nakon što su malšani iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, u sklopu Međunarodnih igara mladih, sa splitske Rive poslali jasnu poruku onim starijima u vidu zajedničkog slikanja sa zastavama navedenih zemalja. Može drugačije, može tolerantnije, samo ne treba u svemu videti pretnju, pogotovo ne u muzici.
“Neposlušan deo Crne Gore mora biti poražen”! O novoj strategiji Amerike za CG saznajte OVDE.
Izvor: Blic