Ovim rečima je na pitanje Danasa o standardima međunarodne zajednice u vezi sa dešavanjima na Kosovu i Metohiji, započeo svoj odgovor monah Sava Janjić, u četvorobroju iz januara 2000-te godine.
Tema razgovora je bila situacija na Kosovu i Metohiji, o kojoj je Janić mogao da posvedoči iz prve ruke, budući da je u to vreme bio monah manastira Visoki Dečani.
On objašnjava da je zemlja u novi milenijum ušla puna nasilja prema Srbima na Kosovu i Metohiji. To nasilje je posledica neodgovorne politike režima Slobodana Miloševića, koji je prema Janjiću odgovoran za to što je zemlja ušla u rat.
– Sa Miloševićevim režimom nema nikakvog rešenja za Kosovo. NJemu je do rešenja stalo onoliko koliko mu je potrebno da bi manipulisao javnošću. Smatram da palikuće ne mogu da gase požar i da režim koji je propustio priliku da nađe mirno rešenje za Kosovo ne može da nađe mirno rešenje, rekao je Janjić.
Iako su pojedinci iz crkve podržali režim, čitava Srpske pravoslavne crkva (SPC) ne bi trebalo da snosi odgovornost, istakao je Janjić. Upravo SPC sada može da zauzme važnu ulogu u otrežnjenju i preporodu srpskog naroda.
– Naša Crkva ima jedinstvenu priliku da povede narod putem otrežnjenja. Očigledno do kraja nismo ispili čašu gorčine i neminovno ćemo još više postradati ukoliko ne dođe do sveopšteg pokajanja, rekao je Janjić.
Sava Janjić, danas iguman manastira Visoki Dečani i arhimandrat SPC, i dalje je društveno angažovan kada je reč o situaciji na Kosovu.
On je u intervjuu za Sputnjik sa početka ove godine istakao da se kod kosovskih političara ne uočava težnja za stvaranje multietničkog društva u kome će život biti normalan, siguran i bez straha. Trenutna situacija pokazuje da je nivo poštovanja zakona i ljudskih prava na Kosovu veoma nizak.
– Formira se jedno raspoloženje da su Srbi pod izvesno kolektivnom krvnom osvetom i da srpsko vreme je prošlo i jednostavno je gotovo. Kao da treba da nestanemo odavde, rekao je Janjić za Sputnjik.
Priznavanje državnosti Kosova je za Janjića apsurd, a podela takođe ne može biti rešenje. On je objasnio da će do stabilnog rešenja proći mnogo vremena, i da fokus treba pomeriti na različite probleme koji danas onemogućavaju normalan život. Neki od njih su normalizacija odnosa, promena retorike i potraga za nestalima.
– Pored nestalih Srba ima i jako mnogo nestalih Albanaca. NJihove porodice brinu. Relaksacija odnosa podrazumeva i otvoreniji razgovor o onome što se dešavalo devedesetih, kako bi se „emotivno rasteretilo“, jer „postoji podjednak bol i srpske i albanske majke, posebno kada su stradali civili, zaključio je Janjić.
Pročitajte OVDE u šta je ubeđena Milena Ivanović.
Izvor: Danas