“Što se tiče ruskog sistema SSC-8 (NATO-ova klasifikacija rakete 9M729), radićemo na sistemima protivvazdušne i protivraketne odbrane, konvencionalnom oružju, povećanju borbene gotovosti i produženju vremena za upozoravanje“, rekao je Stoltenberg.
Prema Stoltenbergovim rečima, ministri odbrane zemalja NATO-a već su dogovorili odgovarajuće mere.
Stoltenberg je rekao da je razvoj rakete 9M729 „deo ruske strategije za intenzivno ulaganje u savremene potencijale, uključujući savremeno nuklearno oružje“.
NATO namerava da na to srazmerno odreaguje odbrambenim merama. Istovremeno, on je naglasio da NATO neće postavljati nove rakete kopnenog baziranja sa nuklearnim bojevim glavama u Evropi i nastoji da ojača kontrolu naoružanja.
Sjedinjene Američke Države i za njima NATO smatraju da raketa 9M729 narušava Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, jer navodno ima domet više od 500 kilometara, što je bio povod da se Sjedinjene Američke Države povuku iz ovog ključnog međunarodnog sporazuma.
Rusija je više puta odbacivala sumnje Vašingtona i isticala da su žalbe na 9M729 postale samo izgovor za povlačenje iz sporazuma, a razlog je bila težnja da se sopstvene rakete srednjeg dometa postave blizu granica Kine.
Pritom je Ministarstvo odbrane Rusije izjavljivalo da su Sjedinjene Američke Države donele odluku da izađu iz sporazuma nekoliko godina pre nego što su objavile svoje optužbe o raketi 9M729.
Pročitajte OVDE kakve dramatične vesti stižu iz Teherana.
Izvor: rs.sputniknews. com