Izbori bi trebalo da, prema najavi predsednika Aleksandra Vučića, budu održani 19. ili 26. aprila. Do tada je ostalo još gotovo tri meseca, ali većina pozicija je već poznata.
"Bojkotaši"
Nakon konferencije za štampu, na kojoj je Pokret slobodnih građana obznanio da će bojkotovati predstojeće izbore, ostalo je svega nekoliko partija koje su još neodlučne po pitanju izlaska na predstojeće izbore. Pre njih, odluku o bojkotu izbora doneo je Savez za Srbiju, čije su stožerne stranke Demokratska stranka, Dveri, Narodna stranka Vuka Jeremića ali i Stranka slobode i pravde Dragana Đilasa. Oni su odluku o bojkotu doneli sredinom septembra 2019. godine.
- Vreme je isteklo. Kraj! - poručio je tada lider Dveri, Boško Obradović.
Za bojkot se zalaže i pokret "Jedan od pet miliona", koji su više puta tokom protesta to i poručili, a pored njih, u bojkotu izbora pridružili su se i pokret "Dosta je Bilo", Saše Radulovića, te inicijativa "Ne davimo Beograd".
Bojkotu izbora nedavno se pridružio i Luka Maksimović, poznatiji i kao LJubiša Preletačević Beli, koji je zauzeo treće mesto na predsedničkim izborima 2017. godine.
Još neodlučni
Da li će učestvovati na izborima ili će ući u bojkot pitanje je koje još uvek nije odlučeno na organima Nove strane Zorana Živkovića, ali ni u Demokratskoj stranci Srbije. Kako je ranije izjavljivao Živković, Nova stranka će u roku od 24 sata, od kad se budu raspisali izbori, doneti odluku o tome da li izlaze ili ne.
Sa druge strane, Miloš Jovanović, predsednik Demokratske stranke Srbije, koji su osnovali pokret "Metla 2020. godine", rekao je da odluka o izborima nije donesena, i da će biti tek kada budu raspisani izbori, ili nešto pre toga.
- Stranke su nam naprosto otele državu. I zato se nadam da je ljudima jasno da ovde mora da se menja ceo sistem, a ne samo jedan režim. Zbog toga je i stvoren pokret "Metla 2020" i prvo što ćemo uraditi je to što ćemo dati građanima mogućnost da drugačije biraju svoje predstavnike, da prvenstveno glasaju za ljude po imenu i prezimenu, a ne za stranke - izjavio je između ostalog Miloš Jovanović.
Izlaze na izbore
Za Srpsku naprednu stranku, SPS i njene koalicione partnere, kao i uostalom sve članove vladajuće koalicije, pitanje bojkota izbora (očekivano) nikada ni nije bilo na dnevnom redu.
Prvi opozicioni savez koji je najavio izlazak na izbore bio je SPAS - Srpski patriotski savez na čijem čelu se nalazi Aleksandar Šapić, predsednik opštine Novi Beograd. Šapić je potvrdio sredinom novembra da će pokret koji on predvodi izaći na izbore na proleće.
- Shvatili smo da, ako ljudi žele da nas čuju, moramo da krenemo što pre - rekao je Šapić te istakao i da je želja bila da SPAS bude prva stranka iz redova opozicije koja će zvanično saopštiti odluku o izlasku na izbore, kako bi bilo jasno da ona nije doneta pod bilo čijim uticajem.
Pokretu SPAS u međuvremenu se pridružila i Zdrava Srbija, Milana Stamatovića, koji će zajednički izaći na izbore.
Osim SPAS-a, kao umerene desnice, na predstojećim izborima učestovaće i Srpska radikalna stranka, haškog osuđenika Vojislava Šešelja, ali i novoformirana stranka Miše Vacića.
Na levici i centru, na izbore izlaze Liberalno-demokratska partija Čedomira Jovanovića, ali i Liga socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka. Izlazak na izbore potvrdila je i Stranka moderne Srbije (SMS), ali i pre dva dana, Zelena stranka.
Pročitajte OVDE šta je Zoran Živković poručio predsedniku Srbije, Aleksandru Vučiću.
Izvor: Blic