Ovaj američki dron se nekada naziva i "predator". Ovaj dron proizvodi kompanija "DŽeneral atomiks". MKU-9 "riper" može da leti tako što se njime upravlja sa zemlje, a sposoban je i za autonomno delovanje. Slovo M u oznaci znači da je dron višenamenski, a KU označava daljinski navođene sisteme.
Uveden je u upotrebu 2007. godine. NJegovi primarni korisnici su američka, britanska i italijanska vojska. Taj dron je označio povećanje sposobnosti američke vojske kada je reč o upotrebi bespilotnih letelica koje su se primarno koristile za nadzor i prikupljanje podataka o tome da se one koriste u napadačke svrhe.
MKU-9 je unapređena verzija drona MKU-1 "predator". Pokreće ga motor od 950 konjskih snaga. Dugačak je oko 11 metara i ima raspon krila od čak 20 metara. Bez naoružanja težak je nešto više od 2.200 kilograma, a sa oružjem dostiže težinu i do 4.700 kilograma.
Maksimalna brzina letenja mu je 482 kilometra na čas, a brzina krstarenja 313 kilometara na čas. U vazduhu može da bude maksimalno 14 sati. Procenjuje se da je cena jednog drona oko 16 miliona dolara. Američka vojska planira da ga drži u operativnoj upotrebi do 2030. godine.
Letelica može da nosi različite vrsta naoružanja kao što su laserski navođene bombe i projektili vazduh–zemlja.
Operativna upotreba drona MKU-9 "riper" uglavnom se vezuje za američku vojsku, a teren Bliskog istoka veoma mu je poznat. Već u leto 2007. godine dron je upotrebljen u misijama u Iraku i Avganistanu.
Prvu poznatu žrtvu MKU-9 je imao 28. oktobra 2007. godine, kada je ispalio raketu "helfajer" na pobunjenike u Avganistanu. Usledile su mnoge misije, ali i gubici dronova, što je mnogo koštalo.
U međuvremenu, "riper" je poleteo širom sveta. Dronovi su u različite svrhe korišćeni u Etipiji, Somaliji, Libiji, Maliju...
Prema medijskim izveštajima, poznata žrtva "ripera" je jedan od najsurovijih pripadnika Isplamske države Muhamed Emvazi, koji je dobio nadimak DŽihadi DŽon. Ubijen je identično kao i Sulejmani, kada je na automobil u blizini Rake "riper" ispalio raketu. Podaci o njegovoj lokaciji takođe su dobijeni obaveštajnim putem.
U skorije vreme MKU-9 je igrao značajnu ulogu u Jemenu. Huti su oborili nekoliko letelica u prethodnom periodu.
Prema izveštajima Pentagona, jedan "riper" je 2018. godine tokom vežbe oborio drugi manji dron, što je prvi put da je uništio metu u vazduhu. Još se radi na integraciji raketa vazduh–vazduh.
Zanimljivo je da je italijanski kontingent KFOR-a koristio dron 2013. godine na Kosovu. Tada je "Aeronautika militare" objavila da je svrha drona da učestvuje u operacijama nadzora, "zavisno od potreba međunarodnih koalicionih snaga".
Inače, italijanska vojska je prva posle britanske kojoj je SAD odobrila naoružavanje drona "riper" 2015. godine.
Veoma značajno je to što dron može biti "spakovan" u kontejner i dopremljen bilo gde u svetu. Sistem može da stane u C-130 "herkules" ili u neki veći transportni avion.
Pročitajte OVDE kakav su novi napad Amerikanci izveli u Bagdadu.
Izvor: RTS