To stoji u odredbama zakona, a koliko je apsurdan, najbolje govore i njegovi članovi u kojima se navode uslovi za registraciju neke verske zajednice. S obzirom na to da SPC u Crnoj Gori postoji od osnivanja 1219, ona na te uslove ne može da odgovori.
Besmisleni propisi
Kako je objasnio istoričar Dejan Ristić, u jednom od članova tog zakona navodi se da svaka verska zajednica mora da se registruje i podnese posebnu prijavu koja, pored ostalog, podrazumeva to da naziv verske zajednice mora da se razlikuje od bilo kojih drugih verskih zajednica i ne sme da sadrži naziv bilo koje druge države ili njena obeležja.
- To znači da pravoslavna crkva u Crnoj Gori ne može da se zove Srpska pravoslavna crkva jer je to obeležje druge države - istakao je Ristić.
Dodaje da zakon dalje traži da središte i adresa verske zajednice mora da bude u Crnoj Gori.
- Budući da je Srpsku pravoslavnu crkvu u njenom punom kapacitetu osnovao 1219. Sveti Sava, to bi značilo da bi Mitropolija crnogorsko-primorska, odnosno sve naše eparhije na teritoriji Crne Gore, morale, prilikom eventualne registracije, prvo da izbace reč "srpsko", da prestanu da koriste crkvenu zastavu, koja je srpska trobojka, i da dostave odluku o osnivanju iz 1219. sa podacima o osnivaču Svetom Savi koji bi obuhvatali, što je potpuno apsurdno, jedinstveni matični broj ili broj lične karte, dokaz o državljanstvu i prebivalištu sa svojeručnim potpisom - objašnjava Ristić.
Politički analitičar Dragomir Anđelković poručuje da je crnogorski zakon o slobodi veroispovesti potpuna besmislica.
- Taj zakon podseća na ustaške zakone iz 1941. godine, koji su imali za cilj da eliminišu srpski narod, srpsko pismo i srpsku crkvu. Tako da to nije zakon, već skup pravnih besmislica kojim bi se maskiralo nasilje - ocenio je Anđelković.
Osam vekova istorije
Predsednik Prave Crne Gore Marko Milačić kaže da, bez obzira na to je li to baš tako formalno ili ne, suština je upravo takva da se crkva stavlja pred izbor da dokazuje vlasništvo nad nečim što je njeno najmanje 800 godina.
- Ubeđen sam da će crkva u svojim arhivama i pravnim putem pronaći dovoljno dokumenata da se zaštiti. Međutim, treba imati u vidu da je u ovom sporu država tužilac, te da je teret dokazivanja na njoj, a ne na crkvi, što znači da će biti vrlo zanimljivo na planetarnom nivou da vidimo kako Milo Đukanović dokazuje da je Ostrog njegov, a ne svetog Vasilija Ostroškog - poručio je on.
Nemanja Starović, spoljnopolitički analitičar, kaže da je sasvim jasno da je Zakon o slobodi veroispovesti, koji je nametnuo Đukanovićev režim, usmeren isključivo protiv SPC i njenih vernika u Crnoj Gori.
- SPC kao institucija uživa veliko poverenje svih građana Crne Gore, a njeno postojanje i delovanje prkosi projektu Đukanovićevog režima, koji raspirivanjem antisrpske histerije širi identitetski razdor među građanima. Zakon predstavlja važan instrument politike koja za svoj cilj ima razbijanje SPC na prostoru Crne Gore, te formiranje neke nove pravoslavne crkve lišene srpskog identiteta i korena, koja će služiti kao stub režima Mila Đukanovića i njegove DPS - ističe Starović.
Amfilohije: S čim će da idu u Evropu?
Ovo što se događa jedno je od najznačajnih čuda Svetog Vasilija Ostroškog i Svetog Petra Cetinjskog. Desio se narod - kazao je Amfilohije pred vernicima i sveštenstvom Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve prilikom nalaganja badnjaka ispred Sabornog hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici. On je pozvao da oganj obasja "one koji donose bratoubilačke zakone i da ih prosvetli".
Srbija dobila pet helikoptera H-145M. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf