- Republika Srpska je na meti takozvane međunarodne zajednice, ustvari Zapada još od potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Već tad je bio zadatak iz Sarajeva i političkog Zapada da se Republika Srpska polako oslabi, a onda utopi u centralističku i centralizovanu BiH, i naravno, da bi se onda BiH uterala u NATO - ocenio je Pavić.
On je istakao da je stav Republike Srpske o vojnoj neutralnosti veliki trn u oku Zapadu, koji ne bira politička sredstva da pokuša da to relativizuje.
- Videli smo to, na primer, između 2018. i 2019. kada je trebalo više od godinu dana da se konstituiše novi Savet ministara i da se uvaže rezultati izbora samo zbog toga što je bio veliki pritisak na rukovodstvo Republike Srpske da prihvati godišnji plan, koji bi praktično otvorio put BiH u NATO - naveo je Pavić, koji danas učetvuje u naučnoj konferenciji "Posledice ekspanzije NATO pakta u Evropi na bezbednost Balkana", u organizaciji Evroazijskog bezbednosnog foruma.
On je napomenuo da se ti pritisci nastavljaju posredstvom zapadnih ambasada, ali i nekih opozicionih partija "jer zna se dobro - ako bi Republika Srpska pokleknula, onda bi bilo mnogo teže i Srbiji da ostaje izvan NATO-a".
Prema njegovim rečima, u međuvremenu bi se uspostavila NATO granica na reci Drini između Srba sa obe strane Drine.
- Tako da Republika Srpska u stvari vrlo doprinosi bezbednosti i Srbije. I ne samo to - ona drži na neki način i Rusiju i Kinu ovde u igri upravo zbog njenog tvrdog stava. Dok god je rukovodstvo tvrdo BiH će ostati neutralna i ovaj region neće biti potpuno utopljen u NATO-u - zaključio e Pavić.
Šta je stiglo iѕ Rusije u Jermeniju, saznajte OVDE.
Izvor: SRNA