Iz Evropske komisije poručili su na Tviteru da su građani Zapadnog Balkana deo Evrope i da pripadaju Evropskoj uniji.
Navedeno je da su objavljene nove smernice za pridruživanje EU i da je istaknuto šta je do sada postignuto, kao i na na čemu bi trebalo još raditi.
Šef diplomatije Đuzep Borelj, povodom usvajanja godišnjeg Paketa proširenja i Ekonomsko investicionog plana za Zapadni Balkan, rekao je da EU nije kompletna bez Zapadnog Balkna.
– Kredibilna politika proširenja je investicija u mir i bezbednost čitave Evrope, tim pre u uslovima ojačanih globalnih izazova – napisao je Borelj na svom Tviter nalogu.
The EU is not complete without the #WesternBalkans. A credible enlargement policy is an investment in peace and security for the whole of Europe, even more so in times of increasing global challenges. #EUenlargementhttps://t.co/p4jPYM4kST
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) October 6, 2020
On je ponovio stav Evropske komisije da su građani Zapadnog Balkana „deo Evrope i da pripadaju EU“.
Kredibilan napredak u oblasti vladavine prava ostaje značajan izazov, koji često korelira sa nedostatkom političke volje. Spori tempo u pravosuđu nastavlja se širom Zapadnog Balkana bez dovoljne posvećenosti principu nezavisnosti sudstva. Tempo u borbi protiv korupcije usporio je i dosadašnji rezultati većine partnera daleko su od ispunjavanja uslova za članstvo, dok je u oblasti slobode izražavanja i pluralizma medija najmanje napretka postignuto prošle godine, navedeno je između ostalog u izveštaju Evropske komisije.
Komisija je danas usvojila i sveobuhvatan ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan koji ima za cilj da podstakne dugoročni oporavak regiona, i podstakne ekonomsku regionalnu saradnju, kao i ekonomski rast i reforme potrebne za napredak na putu EU.
Da bi proces pristupanja EU napredovao, kako navodi Evropska komisja, kandidati za pristupanje trebaju prioritetno da donesu brže istinske i održive rezultate o ključnim pitanjima: vladavini prava, reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, bezbednosti, osnovnim pravima, funkcionisanju demokratskih institucija i reforme javne uprave, kao i na ekonomski razvoj i konkurentnost.
Dalji napredak u pomirenju, dobrosusedskim odnosima i regionalnoj saradnji takođe su od ključne važnosti, navedeno je u izveštaju Evropske komisije.
Da li Vučić ponovo uvodi policijski čas i vanredno stanje, saznajte OVDE!
Izvor: kosovo-online. com