Ostalo je da predstavnici Vlade Srbije, u konsultacijama sa predsednikom Vučićem, donesu konačnu odluku.
Medicinski deo kriznog štaba tražio je na sednici oštrije mere, ali nijedna nije doneta, rekao je posle sastanka epidemiolog Predrag Kon, najavljujući mogućnost da "nešto bude doneto i saopšteno do kraja dana".
On je precizirao da je medicinski deo štaba tražio prilično oštro da se nešto promeni, ali da je za sada sve to na "stendbaju".
- Ništa nije doneto za sada. Medicinski deo je dao svoje, tražio je prilično oštro da se nešto promeni, za sada je to na stendbaju, ne znam do kada. Sve je to i pismeno poslato, dakle, mnogo toga je bilo komunikacijski već ranije - naveo je Kon.
Prvih 10.000 vakcina protiv virusa KOVID-19 stići će u Srbiju pre nove godine.
Ova količina odnosi se samo na vakcine koje nabavljamo preko EU, dok se sa Rusima i Kinezima odvojeno razgovara. Ukupno, preko EU nam stiže 1.8 miliona vakcina koje proizvodi američko - nemačka koprodukcija "Fajzer"-"Bajontek".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će srpske zdravstvene vlasti odobriti kupovinu vakcine protiv koronavirusa tek kada one prođu provere i budu registrovane u zemlji proizvođača. Rekao je da je do sada Srbija potpisala različite ugovore sa "Kovaksom" kao i sa kineskim i ruskim proizvođačima.
- Mi nismo želeli da učestvujemo u testiranju i zato čekamo da te vakcine budu registrovane ne u njihovim zemljama i tek tada će naše zdravstvene vlasti dati dozvolu da možemo da ih kupimo jer nećemo mačku u džaku već sigurnu vakcinu za naše građane - rekao je Vučić.
Odobrenje za upotrebu vakcine u Srbiji izdaće Agencija za lekove i medicinska sredstva.
Srbija je sa kineskim "Sinefarmom" još 28. juna potpisala takozvani NDA ugovor, baš kao i sa Rusima 18. septembra. Od Rusa se uskoro očekuje predlog ugovora.
Uvedena prisilna vakcinacija u Srbiji. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf