Naime, projektni biro Luch Design čije je sedište u Kijevu prošle nedelje prikazao je svoj projekat Sokil-300, prvi naoružani dron koji je dizajniran i proizvodi se u celini u Ukrajini.
Na prezentaciji je prikazan model Sokila (soko) pune veličine, spreman za dejstvo.
Glavni inženjer Oleh Korostiliov kaže da su proteklih godina, pomoću brojnih projekata koje je biro završio, stekli znanje o tehnologijama potrebnim za proizvodnju kompletnog borbenog drona. Naime, pri dizajniranju Sokila koje je trajalo skoro godinu i po dana razvojni tim je koristio tehnologije upotrebljavane za RK-360MC, krstareću raketu Neptun.
Sokil-300 koristiće kontrole i softver sa rakete RK-360MC, koja se smatra ponosom ukrajinske industrije naoružanja. Osim toga, i sistem za merenje razdaljine, laserski kanal i optika takođe će se proizvoditi u toj zemlji. Jedini navigacioni element koji se uvozi je sistem za termalno navođenje.
Tri verzije
Projektni biro predložio je vojsci tri verzije u zavisnost od motora koji se koristi. Osnovna verzija podrazumeva motor MC-500B koji proizvodi Motor Sich iz Zaporožja a omogućava Sokilu-300 tri sata leta uz krstareću brzinu od 335 kilometara na čas i maksimalni domet od hiljadu kilometara.
Druga verzija podrazumeva motor koji proizvodi Ivačenko Progres, AI-450T2, koji pruža pet sati leta i domet od 1.300 kilometara uz manju brzinu od 275 km/č.
I konačno, treća dalekometna verzija poseduje austrijski, turbo motor Rotax 914 sa kojim je maksimalno vreme u letu 26 sati, a domet 3.300 kilometara, ali je brzina krstarenja drastično smanjena na 150 kilometara na čas.
"To su specifikacije mašina, morate izabrati između brzine i operativnog dometa"; objašnjava Korostiliov.
Ukrajinska vojska će odabrati spram svojih potreba, a zna se da sve verzije mogu da nose četiri RK-2P vođena projektila uz portabl anti-tenkovski sistem Barrier ili Luch RK-10 rakete, ukupne težine do 300 kilograma.
"Sokіl-300" vіd KB "Luč": na щo zdatniй ukraїnsьkiй udarniй BPLA (foto)https://t.co/BgGEAddiL5pic.twitter.com/s81IWd9rDP
— DEFENSE EXPRESS (@DEFENSEEXPRESS) November 6, 2020
Ipak, razvojni tim očekuje da će sistem, kojim inače upravljaju dva operatera, više biti korišćen za nadzor i osmatranje nego za raketne napade.
Inače sam izgled i avionika drona pomalo su pod uticajem DŽeneral atomiksovog MQ-1 Predator sistema, a raspon krila je 14 metara, dok mu je dužina 6,5 metara.
Ukupni troškovi razvoja Sokila-300 bi trebalo da dostignu 40-45 miliona ukrajinskih grivni (1,4-1,6 miliona dolara), što je daleko jeftinije nego kupovina sličnih dronova u inostranstvu, piše Difens post.
Napadnuta ruska vojska u Siriji. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: B 92