Najnovije

MILIONSKA PREVARA! "Sve ih kontroliše": Kako svetske sile stavljaju Kim DŽong Unu novac u džep, a da to ni ne znaju

Stotine hiljada zaštitnih kombinezona britanska vlada je nabavila za Odeljenje za zdravstvo i socijalnu zaštitu iz fabrika u kineskom gradu Dandong u kojima stotine žena iz Severne Koreje tajno rade u uslovima modernog ropstva, piše Gardijan.

Kim DŽong Un (Foto: Jutjub)

Nakon tri meseca istraživanja britanski Gardijan je prikupio dokaze da se zaštitna oprema nastala u ovim fabrikama izvozi u Sjedinjene Američke Države, Italiju, Nemačku, Južnu Afriku, Japan, Južnu Koreju, Filipine i Mjanmar.

Britanski list tvrdi da većinu radne snage u Dandongu čine žene koje rade i do 18 sati dnevno uz malo ili nimalo slobodnog vremena. One su pod stalnim nadzorom i ne mogu slobodno da napuste fabrike.

Država im uzima 70 odsto zarade

Izvori Gardijana tvrde da radnicama u fabrikama u Dandongu njihova država Severna Koreja uzima oko 70 odsto zarade.

- Radnice nemaju slobodne dane. Ne smeju da izlaze. Severna Koreja ih kontroliše. One zarađuju za zemlju - rekao je menadžer u jednoj fabrici.

Ujedinjene nacije su severnokorejski "izvoz" radnika u druge zemlje označile kao prinudni rad koji sponzoriše država, dok ga Međunarodna organizacija rada definiše kao oblik modernog ropstva.

Otkrića sugerišu da je vlada Velike Britanije možda indirektno usmerila novac poreskih obveznika u džepove severnokorejskog lidera Kim DŽong Una i njegovog brutalnog režima za koji su iz UN rekli da je kriv za "široko rasprostranjena i gruba kršenja ljudskih prava" koja predstavljaju zločine protiv čovečnosti.

Korišćenje severnokorejske radne snage u Kini krši sankcije UN-a koje su uvedene da bi se presekao prihod koji je Severna Koreja zaradila od svojih radnika koji su zaposleni van države i drugih stranih poslovnih interesa. Jedan od eksplicitnih ciljeva sankcija jeste da zaustave prihod od stranog izvoza koji se koristi za podršku režimu zabranjenih nuklearnih i balističkih raketnih programa. Američke sankcije takođe zabranjuju uvoz bilo koje robe u SAD koju su u potpunosti ili delimično proizveli Severnokorejci.

Sporni propisi

Britanska vlada se suočava sa sve većim kritikama zbog nedostatka transparentnosti i odgovornosti pri dodeljivanju milijardi funti po ugovorima o nabavci zaštitne opreme. Propisi omogućavaju da se ugovori dodeljuju direktno i bez konkurentnog nadmetanja u slučajevima "krajnje hitnosti".

- Vlada ne bi smela da koristi propise koji omogućavaju hitne nabavke da ubrzavaju sklapanje ovakvih ugovora, a da pritom ni ne pokuša da otkrije da li postoje rizici za radnike u lancima snabdevanja koji proizvode zaštitnu opremu. Nepažnjom je otkrivena istina da, umesto efikasnog suočavanja sa modernim ropstvom, vladine politike dozvoljavaju brutalno iskorišćavanje radnika - rekao je Fil Blumer, direktor Poslovnog centra za ljudska prava.

Prema dokazima do kojih je došao Gardijan, isporuka zaštitnih kombinezona kao dela zaštitne opreme povezanih sa severnokorejskom radnom snagom bila deo ugovora koji je Odeljenje za zdravstvo i socijalnu zaštitu dodelilo kompaniji "Unispejs global" ubrzo po proglašenju pandemije korona virusa. Sada je jedan od najvećih dobavljača zaštitne opreme u Velikoj Britaniji.

Prema dokumentaciji u koju je britanski list imao uvid, porudžbina je zatim išla preko kineske trgovinske kompanije pre nego što je deo preuzet sa podizvođačima "Dandong Huaiang Tekstil" i "Garments", velikom fabrikom konfekcije u Dandongu, koja deo svojih porudžbina deli sa podružnicom. Izgleda da obe fabrike koriste radnike iz Severne Koreje.

Izvoz i u SAD, Nemačku, Japan...

Nema naznaka da su Odeljene za zdravstvo i socijalnu zaštitu ili "Unispejs global" uopšte znali išta o radu severnokorejskih radnika prilikom nabavke zaštitne opreme.

Pošiljka koja je stigla u Britaniju iz fabrika u Dandongu u kojima rade severnokorejski rdnici, predstavlja samo deo slagalice. U aprilu je 200.000 sterilnih kombinezona stiglo u italijanski grad Bari u kutijama na kojima su bile nalepnice s prepoznatljivim brendom "Dandong Huaiang". Južna Afrika je naručila dva miliona zaštitnih odela iste kompanije, a manje narudžbine poslate su u SAD, Nemačku, Južnu Koreju i Japan.

Gardijan je otkrio da još dve fabrike u Dandongu koriste severnokorejske radnike da bi proizveli zaštitnu opremu za klijente u SAD-u i na Filipinima.

Milionska prevara

Smešteni na obalama reke Jalu na severoistoku Kine, koja čini granicu sa Severnom Korejom, proizvođači odeće Dandong već godinama snabdevaju radnike iz totalitarne države. To je uzajamno koristan aranžman - kineske fabrike dobijaju jeftinu i pokornu radnu snagu, a severnokorejski režim za uzvrat dobija milione dolara.

Kako je proglašena pandemija pre osam meseci, proizvođači odeće u Dandongu brzo su promenili svoju proizvodnu liniju te su umesto odeće počele da proizvode zaštitne kombinezone. Četrnaest kompanija u Dandongu registrovalo je proizvode medicinske zaštitne opreme pri američkoj administraciji za hranu i lekove 2020. godine.

Usmerenje ka proizvodnji zaštitne opreme podržala je lokalna i provincijska vlada, stoji u dokumentima i izveštajima na internetu vlade i kompanija.

Stotine hiljada zaštitnih kombinezona naručenih za Odeljenje za zdravstvo i socijalnu zaštitu potiču iz fabrika koje koriste severnokorejsku radnu snagu u kineskom gradu Dandong. Više od 21 milion komada zaštine opreme proizvele su fabrike u gradu i okolini između januara i jula ove godine, navodi se u objavi na internet stranici vlade Dandonga.

Na papiru radnici zarađuju između 2.200 i 2.800 juana mesečno (286 - 364 evra), ali zapravo u ruke im dospe samo delić te sume. Umesto radnika, veći deo tog novca odlazi u ruke severnokorejskih menadžera, koji potom većinu dalje prosleđuje Severnoj Koreji.

- Radnici dobijaju nekoliko stotona juana - rekao je šef fabrike.

Uprkos tome, suma koji radnici smeju da zadrže i dalje je viša nego što bi mogli da se nadaju da će da zarade u Severnoj Koreji, što dovodi do toga da siromašno stanovništvo hrli u inostranstvo da radi.

Bez prava na pauzu

Remko Bruker, profesor korejskih studija na Uninverzitetu Lajden u Holandiji, kaže da ovakav angažman predstavlja oblik prisilnog rada.

- Radnici ne smeju da odiju posao, da napuste radno mesto, nemaju pravo na pauzu tokom smene. Oni nisu dovoljno plaćeni za posao koji obavljaju ili u ekstremnim slučajevima, nisu plaćeni uopšte - rekao je Bruker.

Turci u Afrinu rade ono u čemu su najbolji - pljačka! Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA