Podzvučni ratni avion velikog dometa jedan je od najmisterioznijih vojnih projekata Kine u poslednjih nekoliko godina i trenutno je u fazi izrade.
Pentagon veruje da bi bombarder imao domet preko 5.000 milja i mogao da pogodi američke teritorije, poput Guama. Međutim, drugi vojni analitičari nagoveštavaju da bi H-20 mogao imati u dometu i Havaje.
Rojal United Services Institute, organizacija sa sedištem u Londonu, tvrdi da bi H-20 Kini pružio 'istinski interkontinentalnu sposobnost projekcije moći' i izvan granica zemlje.
„Naoružan nuklearnim i konvencionalnim raketama, H-20 predstavljao bi značajan prekih u odnosu na prethodnu doktrinu i razvoj opreme PLAAF (Ratno vazduhoplovstvo narodne vojske Kine),“ rekao je nezavisni istraživački centar u nedavnoj studiji.
Izveštaj se nastavlja: „PLAAF (i PLAN) su trenutno konfigurisani kao regionalne snage za sukob unutar prvog ostrvskog lanca sa dodatnim specifičnim sposobnostima usmerenim na neutralisanje ili suzbijanje američke baze na Guamu.
„Nasuprot tome, H-20 bi Kini pružio zaista interkontinentalnu sposobnost projekcije moći“.
U svom Izveštaju o vojnoj moći Kine za 2020. godinu, Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Država reklo je da će H-20 verovatno imati domet od najmanje 8.500 kilometara (5.280 milja).
To znači da bi bombaš mogao lako ciljati američke baze na Guamu, strateškoj američkoj teritoriji udaljenoj oko 2.000 milja od kineske obale.
Drugi stručnjaci sugerišu da kineska vojska verovatno želi da Havaje uvrsti na svoju listu ciljeva putem H-20.
U novembarskom izveštaju o H-20, The National Interest je rekao: „PLAAF želi strateški bombarder koji može da deluje u okviru trećeg lanca, takođe poznatog kao područje koje započinje Aleutskim ostrvima i proteže se dalje od Havaja“.
Prethodni izveštaji tvrdili su da bi H-20 mogao biti spreman kasnije ove godine.
Kada se završi razvoj H-20, Kina će se pridružiti SAD-u i Rusiji u posedovanju trostrane vojne snage koja može lansirati nuklearne rakete iz vazduha, kopna i mora.
Peking je vagao kada će izbaciti bombarder usred eskalirajućih tenzija zbog koronavirusa.
Vojni izvori rekli su SCMP da bi se bombaš mogao prvi put pojaviti na ovogodišnjem Žuhai aeromitingu od 10. do 15. novembra.
Izvori su rekli: „Očekuje se da će aeromiting postati platforma za promociju imidža Kine i njenog uspeha u kontroli pandemije - govoreći spoljnom svetu da zaraza nije imala veliki uticaj na kineska preduzeća odbrambene industrije“.
Međutim, glavni aeromiting koji se održava jednom u dve godine odložen je ove godine. Prema izjavi koju je objavio organizator izložbe, odluka je doneta zbog pandemije Kovid-19. Nisu objavljeni novi datumi.
H-20 je strateški bombarder sličan B-2 ili B-21, navodi američka odbrambena obaveštajna agencija.
Bombarder će biti opremljen nuklearnim i konvencionalnim raketama sa maksimalnom poletnom masom većom od 200 tona.
"Poput interkontinentalnih balističkih projektila, svi strateški bombarderi mogu se koristiti za isporuku nuklearnog oružja ... ako je Kina tvrdila da je vodila nacionalnu odbrambenu politiku koja je čisto odbrambene prirode, zašto bi joj trebalo takvo ofanzivno oružje?"
Takođe su otkrili da će SAD, ako rasporede više nadzvučnih borbenih aviona F-35, podstaći Kinu da unapred predstavi bombarder.
SAD su već prodale oko 200 borbenih aviona Japanu i Južnoj Koreji.
Veruje se da je H-20 u razvoju od ranih 2000-ih, ali projekat je prvi put javno najavljen 2016. godine.
Siniša Mali o projektu beogradskog metroa! Više o tome OVDE.
Izvor: Kurir