- Idite u Siriju, Irak, Severnu Afriku, na Bliski istok, idite u zemlje Balkana, idite i pitajte tamo ljude šta misle o Turskoj i o Turcima.
Nećete čuti ni reč žalbe, ništa o kolonijalizmu, okupaciji, tlačenju ili genocidu. Umesto toga, čućete jednu novu rečenicu koja je kod njih postala nešto kao simbolički slogan "Hvala Alahu što su nam Turci došli" - poručio je Erdogan, govoreći na skupu pred pristalicama.
Spreman za akciju
Da ne bude zabune, potom je pojasnio svoje tvrdnje:
- Zaista, prošlo je 100 godina od kada smo odvojeni od ovih zemalja, ali narod nikada tamo nije prestao da nas čeka i da se nada našem povratku.
Kako ovo buđenje starih ambicija objašnjava istoričar Saša Adamović, Turska je pod predsednikom Erdoganom postala regionalna sila, a on ozbiljan geopolitički igrač, ne samo u regionu već i šire.
- U ovom trenutku Erdogan smatra da Turska treba da projektuje svoje spoljnopolitičke interese apsolutno na svim teritorijama koje su nekada bile deo turske imperije. On primenjuje neoosmansku doktrinu, a sebe smatra zaštitnikom svih muslimana i sprema je da se umeša na svakom mestu ukoliko proceni da su dovedeni u pitanje turski interesi. To se najbolje vidi u poslednjem sukobu u Nagorno-Karabahu - objašnjava Adamović.
Erdogan, kaže sagovornik, snagu bazira ne samo na ekonomskoj i vojnoj sili već i izuzetno jakoj turskoj dijaspori u Evropi. Ipak, ono što je za nas važno jeste činjenica da su odnosi Srbije i Turske u uzlaznoj putanji.
- Srbiji su potrebni dobri i stabilni odnosi s Turskom jer je to garant mira i stabilnosti na Balkanu, s obzirom na veliki uticaj Erdogana na muslimane u Sandžaku i BiH. Nesumnjivo je da saradnja Srbije i Turske utiče na ceo balkanski region - dodaje Adamović.
Rusi kao brana
Istoričar Božidar Kljajević veruje da Erdogan želi da se nađe na čelu svih muslimana na svetu, ali će mu te planove osujetiti Rusija, koja je i naša brana od islamizacije.
Turci su po genetskoj strukturi osvajački narod. Danas se to radi drugačije i suptilnije u odnosu na prostu silu i mač, kako se ratovalo u vreme Osmanlija. Ne treba podsećati šta su Turci sve radili na ovim prostorima u prošlosti, ali valja napomenuti da su najveći trag ostavili u BiH i Sandžaku, gde su nekadašnji Srbi pravoslavci masovno prelazili u islam da bi sačuvali svoje bogatstvo - objašnjava Kljajević.
Naselili oko 30.000 Srba između Istanbula i Ankare
Kao istoričar koji je proučavao život Srba u vreme Osmanske imperije, Božidar Kljajević ističe da su za uspon Osmanskog carstva dobrim delom zaslužni i Srbi.
- Mehmed Osvajač je 1430. odveo sa sobom 30.000 mladića i devojaka iz Srbije i naselio ih između Istanbula i Ankare. Na dvoru Sulejmana Veličanstvenog, koji je formirao prvu pravu državu, pored turskog, zvanični jezici su bili srpski i grčki - rekao je Kljajević.
Optužio nas za genocid
Erdogan je govorio i na video-samitu organizovanom povodom 25. godišnjice početka pregovora u Dejtonu 1. novembra 1995. Tom prilikom je poručio da "i dalje u srcu oseća bol zbog 8.372 ubijene braće i sestara".
- Neka je još jednom rahmet našim šehidima, a porodicama žrtava genocida i bošnjačkom narodu još jednom izražavam saučešće - rekao je Erdogan i izneo tvrdnju da "odgovorni za genocid nisu dobili kazne koje zaslužuju".
Turska danas
* na površini od 783.356 km2 živi gotovo 80 miliona stanovnika
* u Evropi živi i radi više od 4,3 miliona turskih državljana, od čega oko 2,7 miliona samo u Nemačkoj
* Turska je 17. ekonomija na svetu
* spada među najveće proizvođače srebra, zlata, nafte i prirodnog gasa, izvozi hranu, odeću, plastiku, a dobar deo prihoda ostvaruje od turizma
* ima više od 700.000 aktivnih i vojnika u rezervi, druga je vojna sila u NATO
* turska vojska ima na raspolaganju oko 1.000 borbenih aviona, više od 3.000 tenkova, 200 brodova, podmornica i drugih plovila.
Aktivnost Kriznog štaba svedena na održavanje rejtinga vlasti. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf