Gornji dom parlamenta u Etiopiji izglasao je postavljanje privremene administracije u regionu Tigraj, u kojem je ove nedelje izbio sukob na granci građanskog rata između regionalnih snaga i savezne vlade.
Usvajanje odluke o postavljanju privremene administracije u Tigraju otvara put za smenu aktuelnog regionalnog rukovodstva koje je savezna vlada u Adisabebi proglasila nezakonitim.
Odluka ne zahteva dodatna odobrenja i premijeru Abiju Ahmedu daje odrešene ruke da planira, koordiniše i sprovodi adekvatne mere.
A pictorial treat from #Tigraypic.twitter.com/ZZuPanvAWS
— Delta (@Delta16777515) November 7, 2020
Savezna vlada je saopštila da će privremena administracija imenovati nove zvaničnike, obezbediti vladavinu prava, odobriti budžet i olakšati proces sprovođenja izbora.
Nakon što je premijer Ahmed uveo šestomesečno vanredno stanje i presekao internet i telefonske veze u Tigraju, vlada u Adisabebi je u sredu pokrenula i vojne akcije zbog navodnih napada lokalnih vlasti na savezne trupe.
Tenzije u Etiopiji eskaliraju od septembra, kada su u Tigraju održani regionalni izbori uprkos protivljenju savezne vlade, koja je glasanje nazvala "ilegalnim".
#Ethiopian MPs back plan to replace #Tigray government#Ethiopia|n legislators vote to scrap the current government in the state of Tigray days after Addis Ababa launched a military operation. https://t.co/HGCDRUOec2 via @AJEnglish
— Minilik Salsawi 💚 💛 ❤ (@miniliksalsawi) November 7, 2020
Poslednjih dana obe strane se međusobno optužuju za planiranje vojnog sukoba, a juče je etiopsko ratno vazduhoplovstvo bombardovalo skladišta oružja i uništilo tešku artiljeriju regionalnih snaga.
Etiopski premijer, koji je prošle godine osvojio Nobelovu nagradu za mir, pokrenuo je u sredu vojnu akciju protiv Narodnog oslobodilačkog fronta Tigraj (TPLF), koji je dominirao politikom u Etiopiji sve do njegovog dolaska na vlast 2018. godine.
On je zapretio da će vojne operacije biti nastavljene sve "dok hunta ne bude izvedena pred lice pravde".
Analitičari i diplomate strahuju da bi u Etiopiji mogao da izbije građanski rat, koji ne samo da bi ugrozio ekonomski razvoj i opstanak zemlje, već bi mogao i da destabilizuje čitav Rog Afrike, strateški region koji je ujedno i jedan od najturbulentnijih delova sveta.
Sudan je delimično zatvorio granicu sa Etiopijom, usled eskalacije sukoba u regionu Tigraj.
Rojters prenosi da je sudanska nacionalna novinska agencija SUNA izvestila da je zemlja zatvorila granicu sa etiopskim regionima Tigraj i Amhara, nakon što je premijer Abij Ahmed u sredu pokrenuo vojne operacije kao odgovor na ono što je opisao kao napad lokalnih vlasti na savezne trupe.
Vlada Sudana upozorila je stanovništvo koje živi u blizini granice da budu na oprezu zbog posledica sukoba u susednoj državi.
U oblastima u Sudanu koje se nalaze u blizini regiona Tigraj i Amhara trenutno je sezona žetve i bilo kakve bezbednosne tenzije mogle bi ozbiljno da naškode zemljoradnicima i njihovim usevima.
Teroristi ne nameravaju da se vrate u Siriju! Više o tome OVDE.
Izvor: Tanjug