Prva tema u intervjuu je bio konflikt u Nagorno-Karabahu, a Vacić se složio sa predsednikom Aleksandrom Vučićem da zamrznuti konflikt može biti vrlo opasan, i da rat u toj regiji donosi nove lekcije.
'’Mi Srbi imamo izraz - „svako sudi za sebe“. Sadašnji takozvani zvaničnici samoproglašene „Republike Kosovo“, tačnije privremenih regionalnih vlasti, ljudi su koji su pre 20 godina uglavnom bili komandanti terorističke organizacije „Oslobodilačka vojska Kosova“, izvršavali oružane napade na organe reda i terorisali civilno stanovništvo na najkukavičkiji način - iz zaseda, kako obično deluju teroristi. Stoga je sasvim prirodno da oni koji su uz pomoć zločina i agresije prigrabili vlast na Kosovu i Metohiji, sve vide kao pretnju. Srbija je kao država uvek vodila isključivo odbrambene ratove, mi nikada nismo delovali kao agresor. U vezi sa situacijom koja se, na žalost, dogodila u Nagorno-Karabahu, saosećamo i u potpunosti izražavamo saučešće našim pravoslavnim prijateljima - jermenskom braćom (Jermenska apostolska crkva pripada drevnim istočnim pravoslavnim crkvama - prim. red.). Žao nam je što je takva sudbina zadesila narod Nagorno-Karabaha i u njoj vidimo direktnu paralelu sa gorkom sudbinom Srba iz Republike Srpske Krajine.
Međutim, verujem da ovaj tužni događaj ima jedan pozitivan aspekt. Potvrdilo je ono što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao - zamrznuti konflikt može biti „odmrznut“. Već sam rekao (a ovo su citirali ruski mediji) da je ovaj slučaj pokazao da je Azerbejdžan, na čijoj je strani međunarodno pravo o teritorijalnom integritetu, uspeo da povrati spornu teritoriju vojnom intervencijom. Po pitanju Kosova i Metohije na strani Srbije je još više: ne samo međunarodno pravo, potvrđeno Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, već i istorijsko pravo, koje smatram značajnijim. Međunarodno pravo se nepravedno gazi grubom silom, a istorijski koreni su večni za pravično utvrđivanje ko poseduje određenu teritoriju'’, rekao je Vacić.
Što se tiče pasivnosti saveza ODKB tokom konflikta na Južnom Kavkazu, Vacić je rekao da je neumesno optuživati Moskvu za to, jer jermenija snosi odgovornost zato što nije izvršila potpunu mobilizaciju. On je dodao da se priče o izdaji mogu adresirati isključivo na premijera Jermenije Nikola Pašinjana, i da Rusija nije reagovala zato što ni sama Jermenija nije odreagovala.
Bilo je reči i o projektu '’Velike Albanije'’.
'’Što se tiče projekta Velike Albanije i ukidanja granice između Albanije i lažne „Republike Kosovo“ - želim malo da se našalim, pominjući istorijske činjenice. Slažem se da se mora odustati od granica između kosovske kvazidržave i Albanije, jer ta granica nije postojala 1912. i 1913. godine. Tada su u Prvom balkanskom ratu srpske trupe oslobodile Kosovo i Metohiju, Staru Srbiju, južnu Srbiju i severnu Albaniju.
Trijumfalno smo ušli u Drač i Skadar, a tada nije bilo granice, o čemu govori Edi Rama, jer su severna Albanija i Kosovo i Metohija bili pod vojnom i državnom kontrolom Srba. Te teritorije su oslobođene u granicama jedne države - Srbije. Bilo je to pre sto godina, a kao što znamo, istorija je ciklična. Između Albanije i Kosova i Metohije nije postojala granica ni pre turske okupacije Balkana u 15. veku - ove teritorije bile su deo srpskog kraljevstva.
Realnost je da ova granica neće biti ukinuta: mi ne tvrdimo da napadamo druge države, ali nikome nećemo davati svoje teritorije na poklon. Budući da su Kosovo i Metohija sastavni deo Republike Srbije, jasno je da će granica između Srbije i Albanije ostati.
Edi Rama svojom izjavom potvrđuje koliko je projekat Velike Albanije opasan - zapravo je to hibridna islamska država koja bi mogla da se pojavi u srcu Evrope. To se neće dogoditi. Ne treba im samo Srbija, već i deo teritorije Crne Gore, Severne Makedonije, Grčke - a to bi ugrozilo ne samo balkanske zemlje, već i Evropu, pa čak i Rusku Federaciju'’, zaključuje Vacić.
O teroristima na Kosmetu Vacić je rekao sledeće:
'’Sada teritorija samoproglašenog Kosova ima najveću koncentraciju militanata (u procentima po glavi stanovnika - prim. aut.) koji se bore na strani Islamske države. Verujem da se može staviti znak jednakosti između militanata takvih organizacija i šiptarskih terorista, jer uništavanje hramova, uništavanje istorijskih spomenika i odsecanje glava metode su koje islamistički fundamentalisti koriste ma gde se nalazili'’
O vređanju Srba u crnogorskom parlamentu pročitajte OVDE.
Izvor: Pravda.