Ono što je sigurno jeste da organizovanih dočeka neće biti i da ugostiteljski objekti svakako neće raditi u trenucima prelaska iz stare u novu godinu.
Šumovi na vezi
Prethodnih dana čuli smo dosta raznolikih stavova članova kriznog štaba. LJudi iz medicinskog dela (Predrag Kon, Branislav Tiodorović...) najavili su čak i proteste ukoliko neko pokuša da olabavi mere i omogući masovne dočeke u zatvorenim prostorima, dok smo od premijerke Ane Brnabić dobili nešto mekše tumačenje.
- Medicinski deo brine o zaštiti zdravstvenog sistema i zdravlja građana, a ja, kao predsednica Vlade, i ostali privredni deo kriznog štaba moramo da sagledamo i neke druge stvari, kako te mere utiču na privredu. Ova borba je enormno skupa, svakog dana nam odnosi oko ili čak preko milion evra - rekla je Brnabićeva i nastavila:
- To je ozbiljna borba da se te dve stvari pomire, a morate da brinete i o mentalnom stanju nacije. Zašto odlažemo mere koje će se donositi za Novu godinu? Pa zato što se trudimo da sve mere donosimo pravovremeno. Tanka je linija između toga kako vi štitite zdravlje građana i koliko dajete privredi da radi. Morate da nađete najbolji mogući balans, da privreda nastavi, a da zdravstvo ne bude toliko preopterećeno da ne možemo da primamo ljude u bolnice. To je izuzetno teško. Ako donesete suviše restriktivnu odluku prerano, to će dati dobre zdravstvene rezultate, ali ubićete privredu i trebaće vam pet, šest ili sedam godina da se oporavi.
S druge strane, član kriznog štaba epidemiolog Predrag Kon rekao je da je medicinski deo spreman na protest ukoliko bude daljeg popuštanja mera.
- Potpuno smo protiv bilo kakvih popuštanja i organizovanja dočeka nove godine jer to bi moglo da pogorša situaciju, koja je još takva da ne može drugačije da se zove nego vanredna - poručio je on i naglasio da događaji kao što su slavlja nikako ne mogu da budu dopušteni.
Hvala građanima
U sličnom tonu juče je govorio i Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja:
- Broj obolelih od virusa KOVID-19 se smanjuje, do toga je dovelo to što su se građani pridržavali mera. Međutim, nepromišljenim potezima, poput organizovanih slavlja, mogao bi da se ugrozi dobar rezultat ka kojem se krećemo.
Varijante za novu godinu
I 60%
1. Kafići i restorani rade do 20 časova
2. Tržni centri i sve neprehrambene prodavnice rade do 20 časova
3. Prehrambene radnje rade do 21 čas
4. Dostava hrane, pumpe (za točenje goriva) i apoteke rade celu noć
5. Gradski prevoz najkasnije do 23 časa
6. Dan kasnije, 1. januara, ništa ne radi
7. Nema dozvole ni za dočeke na otvorenom.
II 25%
1. Kafići i restorani rade do 22 časa
2. Prodavnice (osim prehrambenih) rade do 20 časova
3. Prehrambene radnje rade do 21 čas
4. Dostava hrane, pumpe (za točenje goriva) i apoteke rade celu noć
5. Gradski prevoz najkasnije do ponoći
6. Dan kasnije, 1. januara, ko želi, može da radi do 20 časova
7. Nema dozvole ni za dočeke na otvorenom, uz moguće izuzetke (npr. planinski centri).
III 15%
1. Kafići i restorani rade do 23 časa
2. Tržni centri i sve neprehrambene prodavnice rade do 20 časova
3. Prehrambene radnje rade do 21 čas
4. Dostava hrane, pumpe (za točenje goriva) i apoteke rade celu noć
5. Gradski prevoz najkasnije do ponoći
6. Dan kasnije, 1. januara, isti režim kao 31. decembra
7. Dozvola za dočeke na otvorenom, uz poštovanje mera.
Šokantni snimak iz nove kovid bolnice u Batajnici se širi društvenim mrežama i njega možete pogledati OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf