Nema nikakve sumnje da bi svaki „zapadni“ helikopter prilikom pogotka ovako snažnom granatom istog časa bio oboren i pretvoren u hrpu sagorenog metala. O uništenju helikoptera prvi su saopštili turski izvori. Međutim kako se kasnije pokazalo, ta informacija je bila daleko od istine. „Leteći tenk“ Mi-24P ruske proizvodnje se uprkos pogotku tako moćnom municijom bezbedno vratio u svoju bazu.
Sudeći po fotografiji, radi se o letelici koja je se nalazila u sastavu VKS ruske armije. Ova letelica je 2017. godine postala deo sirijskih oružanih snaga-prenosi ruski internet portal RG.
#SyAAF Mi-24P hit by an S-60 57mm round and lived. That's why they're called flying tanks. Via @Syrian_MCpic.twitter.com/nXq4xkpS0X
— Jason Jones (@DPRKJones) February 10, 2020
Mi-24 je svoju fenomenalnu borbenu žilavost prikazao još 80-ih godina prošlog veka. Eskadrile „letećih tenkova“ su podržavale jedinice 40-te sovjetske armije koja je dejstvovala u Avganistanu. Tokom svoje ratne upotrene akcija ovi helikoperi su znali da izdrže pogotke više raketa ispaljenih iz lakih prenosnih raketnih sistema, vatru iz PA topova i mitraljeza velikog kalibra. Slična iskustva koja u praksi opravdavaju nadimak „leteći tenk“ su zabeležena i tokom brojnih sukoba širom sveta u kojima je ovaj helikopter učestvovao.
Pre početka nesrećnog rata u Siriji sirijska armija je u svom sastavu imala oko tridesetak operativnih udarnih helikoptera Mi-25 (oznaka za eksportnu verziju Mi-24).
Tokom ovog sukoba ovi helikopteri su aktivno upotrebljavani u velikom broju protivterorističkih operacija. Oni su sa velikim uspehom napadali pozicije u kojima su se nalazile terorističke snage kao i njihova borbeno-transportna sredstva. Tom prilikom su masovno upotrebljavane nevođene a povremeno i vođene raketa, kao i gravitacione bombe.
Ruska vojna industrija je nedavno predstavila i duboko modernizovanu verziju helikoptera koji je narpavljen na bazi Mi-24P a koja nosi oznaku Mi-35P+. Radi se o letelici koja će dobiti novi kompleks za upravljanje vatrom pomoću kojeg će se navoditi savremena ubojna sredstva, kao i opto-elektronski sistem. „Mi ćemo ove helikoptere osposobiti da koriste savremene vođene rakete „Ataka“ ili „Vihor“- rekao je tom prilikom prvi čovek koncerna „Rosvertol“ Andrej Boginski.
Modernizacijom ove letelice produžen je i njegov upotrebni resurs na 45 godina. Na ovaj način će se opravdati ekonomska isplativost modernizacije ovih letelica. Ova verzija helikoptera je već izazvala veliko interesovanje u svetu, posebno kada su u pitanju vojske koje u svom naoružanju poseduju ova sredstva.
Pentagon se sprema da koristi mini-nuklearne bombe protiv Irana i Severne Koreje. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: bog-rata.com