Vladimir Vuletić je objasnio da postoje dva razloga zbog kojih je Americi stalo da se proces razgovora Beograda i Prištine deblokira – predsednički izbori koji slede i popravljanje odnosa sa Evropom.
"U Americi dolaze predsednički izbori, treba uraditi nešto na spoljnom planu, zabeležiti poen. Sa druge strane, ovaj samit (u Minhenu) je u duhu nečega što treba da stvori poljuljano osećanje Zapada da rešava regionalne probleme. Važno je i u tom smislu da će i ključne evropske zemlje podržati ono što je Amerika započela, a što ranije nije bilo slučaj", istakao je Vuletić.
Ukazao je da je prošlogodišnji bezbednosni forum u Minhenu pokazao da odnos izemđu Evrope i Aerike nije bio dobar, te je, dodaje, ovogodišnji forum prilika da se ti odnosi poprave.
Vuletić je nepomenuo da su poruke SAD i Nemačke o ukidanju prištinskih taksi sada potkrepljene i aktivnostima što se, navodi, vidi i u promeni stava novog kosovskog premijera Aljbina Kurtija.
"Činjenica je da je proces formiranje vlade trajao tako dugo, da nije bilo lako, ali da su Amerikanci uspeli da stvore atmosferu u kojoj bi se obezbedili uslovi da dođe do nastavka razgovora Beograda i Prištine, to je novo", naveo je sociolog.
Smatra da je Kurti u značajnoj meri revidirao stavove, a da je Srbija ostala dosledna u svom ključnom stavu.
Pročitajte OVDE zašto je Vladimir Putin spreman da pregovara o KiM.
Izvor: RTS