Rusija i Turska vuku konce u Siriji. Vlasti u Moskvi podržavaju sirijske vladine snage, koje izvode žestoke vazdušne napade u regionu Idliba, kako bi osvojili poslednje uporište pobunjenika. Sa druge strane, Turska je u neprijateljskim odnosima sa režimom vlastodržca Bašara al Asada i podržava opozicione snage.
Situacija se u regionu sve više zaoštrava. U subotu je saopšteno da je u artiljerisjkim anapdima sirijske vojske stradao još jedan turski vojnik – šesnaesti ove sedmice.
Turska vojska od invazije na severe Sirije tamo ima uporišta koja su već mesecima opkoljena. Zato sve češće dolazi da sukoba sa sirijskim snagama. Turska sada u region šalje veliko vojno pojačanje.
Propali pregovori sa Moskvom
U subotu je predsednik Redžep Tajip Erdogan u telefonskom razgovoru ponovo tražio od Vladimira Putina da sirijske snage obustave ofanzivu. Erdogan je najavio samit sa Putinom, nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom. Vlast u Ankari želi da se severno od Idliba uspostavi tampon-zona, kakva već postoji istočno od Eufrata.
Dosadašnji neuspeh je toliko razljutio turskog predsednika da je u sredu pripretio otvorenim ratom: pripreme za vojnu operaciju su već obavljene. „Jedne noći bismo mogli da dođemo. Da budem jasan: operacija Idlib je samo pitanje vremena.“
Sirijske snage bi od tamo trebalo da se povuku do kraja februara, zahteva turski predsednik.
Ekspertkinja za Bliski istok Bente Šeler iz Fondacije „Hajnrih Bel“ veruje da će sve ostati na pretnjama. „Verbalnih sukoba će uvek biti, ali vojna eskalacija nište neće doneti Turskoj“, smatra Šeler. „Ponovo će sesti i pregovarati.“
Ona veruje da Asad neće prihvatiti tursku tampon-zonu – on uskoro želi da objavi potpunu pobedu. Idlib je poslednje uporište pobunjenika u Siriji. U toj provinciji glavnu reč vode džihadisti bliski Al Kaidi.
Aron Štajn sa Instituta za spoljnu politiku u Filadelfiji takođe smatra da Turska neće zaustaviti napredovanje Asadovih snaga. „Asad će pre ili kasnije ponovo osvojiti to pogranično područje“, smatra Štajn.
Ankara želi da spreči masovni egzodus
Glavni razlog što Turska osuđuje ofanzivu sirijskih vlasti je što vazdušni napadi teraju u bekstvo stotine hiljada ljudi. Prema podacima Ujedinjenih nacija, već je 900.000 ljudi napustilo region i krenulo ka Turskoj. Vlada u Ankari želi da izbegne novi izbeglički talas jer je već primila oko četiri miliona izbeglica.
Postoji i zabrinutost da bi sa civilima, kojima je potrebna zaštita, u zemlju mogli da dođu i islamistički teroristi. „Pre nego što otvorimo granicu, biće ispitani svi rizici, kako među ljudima ne bi bilo džihadista“, saopšteno je iz turskog Ministarstva unutrašnjih poslova.
Bente Šeler ne razume tu zabrinutost: „Kada se pogledaju podaci Ujedinjenih nacija, vidi se da je u regionu Idliba više od 99,9 odsto civila. Većina onih koji su tamo ne predstavljaju nikakvu opasnost. Naprotiv, oni su u opasnosti.“
Šeler ukazuje na to da je Turska sama doprinela dolasku ekstremističkih boraca, olakšavši im svojevremeno ulazak u Siriju. „Ako su bili u stanju da kontrolišu prolazak džihadista u Siriju, zašto im ne bi uspelo i da kontrolišu njihov povratak?“
Zapravo su Turska i Rusija još 2018. godine postigle dogovor o uspostavljanju tampon-zone u Idlibu i postizanju mira. U tu svrhu su uspostavljena turska vojna uporišta koja su sada na meti paljbe.
Sirijska PVO odbila raketni napad na Damask. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Dojče vele