Šef državnog tužilaštva takođe se obratio dopisima predsedniku Evropskog parlamenta i Evropske komisije Davidu-Mariji Sasoli i Ursuli von der Lajen, "s obzirom na buduću procenu spremnosti Republike Srbije kao kandidata za članstvo u EU", saopštilo je bugarsko tužilaštvo.
Bugarski biznismen Cvetan Vasilev živi u Srbiji od 2014. godine, a protiv njega se u Bugarskoj vodi postupak zbog sumnje da je proneverio novac i doprineo najvećoj bankarskoj krizi u toj zemlji.
Ni pet godina od zahteva Bugarske za izručenjem, Srbija nije donela pravosnažnu odluku o njegovoj ekstradiciji.
U Srbiji mu nije određen ni ekstradicioni pritvor, već mu je samo oduzet pasoš.
“Nepostojanje konačne presude nadležnih organa zamoljene države - Republike Srbije u ovom konkretnom slučaju, u vezi sa krivičnim postupkom koji protiv bugarskog državljanina Cvetana Vasileva vode bugarske vlasti, dovodi u pitanje efikasnu primenu Evropske konvencije o izručenju u razumnom roku", rekao je Gešev, ističući da su bugarske vlasti u Beograd poslale dva slična zahteva - u septembru 2014. i maju 2015. godine.
Generalni tužilac poslao je pismo i Višem sudu u Beogradu, ponovo obavestivši da zahtev za izručenje Vasileva još uvek važi.
"Iznenađeni smo kašnjenjem vaše odluke od gotovo 5 godina i 6 meseci od slanja našeg inicijalnog zahteva za izručenje bugarskog državljanina Cvetana Vasileva i više od 4 godine i 8 meseci od slanja dodatnog zahteva.
“Obaveštavamo vas da je takvo kašnjenje u prijemu odgovora zamoljene strane slučaj bez presedana u našoj praksi kao zemlje koja je podnela zahtev”, napisao je Gešev srpskim sudijama.
Ovo nije prvi slučaj u kojem je bugarsko tužilaštvo zatražilo pomoć od evropskih institucija u ovom slučaju. U februaru 2016. godine, tadašnji generalni tužilac Sotir Casarov takođe se žalio na srpske vlasti pred Generalnim sekretarijatom Saveta Evrope i Evropskim komitetom za probleme kriminala, pozivajući na primenu hitnih mera. Međutim, rezultata nije bilo.
Pročitajte OVDE šta je Angela Merkel poručila vlastima u Beogradu.
Izvor: Radio Slobodna Evropa