"Članstvo Crne Gore u EU i njegov značaj za budućnost naše zemlje, i generacija koje dolaze, prevazilazi sve dnevno-političke interese, i na nama je da učinimo dodatan napor da pokrenemo i postignemo politički konsenzus oko ovog suštinskog pitanja", navodi se u pismu crnogorskog premijera.
Deo toga, kako se navodi, svakako je i dijalog i dogovor o izbornom zakonodavstvu i povezanim uslovima za izbore, što je neophodno za jačanje međusobnog povjerenja koje je preduslov svakog napretka.
"U tom kontekstu, spremni smo za otvoren i iskren razgovor i dogovor kako bismo dodatno poboljšali zakonske i ostale preduslove koji se tiču izbornog procesa, bilo da se radi o medijskom zakonodavstvu, zakonima u pravosuđu odnosno drugim propisima koji će unaprijediti vladavinu prava, što će sve doprinijeti i uspješnim reformama iz evropske agende", naveo je Marković.
Marković je, kako se napominje u pismu, siguran da politički konsenzus i kompromis, vođen integracijom Crne Gore u EU, stabilnošću i bezbednošću zemlje, očekuju i građani i birači, kao i međunarodni partneri.
"Umesto u prošlost, gledati u budućnost"
"U tom duhu, otvoreni smo za svaku inicijativu koja će tome doprinijeti. Na ovaj način ćemo potvrditi političku zrelost i posvećenost, kakva se očekuje od zemlje članice NATO i najnaprednijeg kandidata za članstvo u EU", ističe se u pismu.
Produbljivanje podela, navodi se u pismu premijera, nije ni u čijem interesu osim onih koji ne žele napredak Crne Gore i njeno članstvo u EU.
"Umjesto u prošlost treba da gledamo u budućnost i u ono što vjerujemo da svi, kao država i društvo, dijelimo - a to je evropski cilj: Zbog toga je Crnoj Gori potreban savez za Evropu", stoji u pismu.
Marković je konstatovao da su demokratski izbori po međunarodnim standardima, u kojima će svi imati jednaku šansu, zajednički interes i neophodan preduslov za završne faze pregovora sa EU koja Crnu Goru u narednih nekoliko godina očekuje.
Odgovornost i na Vladi i na opoziciji
"Iako Vlada kao predstavnik vladajuće većine nosi posebnu odgovornost, nju ima i opozicija, da bude kontrolor vlasti i učini je boljom, ali i da doprinese u ispunjenju zajedničkog cilja", navodi se u pismu premijera Markovića.
Veruje da za to ima kapaciteta na strani Vlade, ali i na strani političkih aktera koji su izvan nje, kao i svih drugih društvenih činilaca koji ne pripadaju ni Vladi ni političkim partijama.
"Zato smo u potpunosti spremni za dijalog i kompromis o ovim i svim pitanjima koja će pomoći da se prevaziđu podjele i iznađe zajednički imenitelj u interesu građana i naše evropske perspektive", zaključuje se u pismu predsednika Vlade Crne Gore.
Markovićevo pismo poslato je parlamentarnim opozicionim partijama, predstavnicima akademske zajednice, NVO koje se bave pitanjima važnim za evropske integracije, štampanim medijima, a Vlada, kako se navodi u saopštenju, ostaje otvorena za inicijative svih aktera koji smatraju da svojim učešćem mogu da doprinesu ostvarivanju pomenutih ciljeva.
Pročitajte OVDE šta je poručio mitropolit Amfilohije.
Izvor: RTS