Kako bi se zemlje koje ne podržavaju viznu liberalizaciju za okupiranu srpsku pokrajinu ubedile da promene mišljenje, navodi Barišić, lažna država mora da pruži dokaze hrvatskom predsedništvu da je posao potreban za dobijanje vizne liberalizacije završen, prenosu RTK pisanje Šengenvisainfa.
– Potrebni su nam dokazi da je (tzv.) Kosovo uradilo sve što je trebalo da se uradi. Ova (tzv.) država mora nastaviti da se bori protiv kriminala i korupcije. (Tzv.) Kosovo mora da nam da dokaze kako bismo ubedili države članice da promene mišljenje i pokazali im da je (tzv.) Kosovo učinilo sve što je moglo – rekla je ona.
Barišić smatra da politička klasa u ovoj takozvanoj državi takođe mora da sedne i pronađe konsenzus za kretanje ka članstvu u EU.
Evropski parlament je podržao liberalizaciju viznog režima za ovu terorističku tvorevinu, ali još uvek nije određen tačan datum kada će građani te “države” moći da putuju bez vize, jer Savet još uvek nije odobrio sporazum zbog nekih zemalja koje oklevaju da ga podrže.
Iako je Evropski parlament 13. septembra 2018. godine pristao da po prvi put započne razgovore o ukidanju viznog režima za građane takozvanog Kosova, a zatim je potvrdio ovaj stav 28. marta 2019, dok je tokom drugog glasanja krajem septembra 2019., glasao da se započnu razgovori sa Savetom EU – Savet to nije učinio.
Najveći razlog zašto nisu započeti razgovori je protivljenje nekoliko članica EU, uključujući Kipar, Grčku, Rumuniju, Slovačku i Španiju, koje ne priznaju okupiranu srpsku pokrajinu kao nezavisnu državu, dok neke druge članice i dalje smatraju da se Kosovo ne kvalifikuje za liberalizaciju uprkos tome što je ispunilo postavljene kriterijume.
Deo država članica EU veruje da bi odobravanje vizne liberalizacije lažnoj državi izazvalo novi talas migranata iz ove zemlje Zapadnog Balkana, poput onog koji je 2014. godine doprineo izbijanju izbegličke krize u Evropi.
Da li crnogorska vlada odlaže primenu Zakona kojim se otimaju svetinje, saznajte OVDE.
Izvor: kosovo-online. com