U intervjuu za Radio slobodna Evropa (RSE), on je ocenio da je izaslanik američkog predsednika za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel dao novu energiju pregovorima.
"On smatra da bi dogovor između Kosova i Srbije privukao mnogo više investicija u našem regionu. To može da bude slučaj, ja to uopšte ne negiram, i mislim da bi naš dogovor bio primamljiv za spoljne investicije i u Kosovo i u Srbiju", rekao je Kurti.
On je, međutim, ponovo je da će taksu od 100 odsto na srpsku robu zameniti principom reciprociteta u odnosima s Beogradom.
Precizirao je da to, između ostalog, znači da se i u Srbiji priznaju kosovska dokumenta, trgovinske deklaracije i diplome, kao što se srpske priznaju na Kosovu.
"Ovo su veoma važne stvari za život i albanskog i srpskog naroda, za život svih građana i treba da mi, kao političari, kao institucije, kao vlade, da pomažemo našim ljudima", rekao je Kurti.
"Mi smo spremni za principijelni dijalog, ne smemo da previše odugovlačimo, ali takođe ne treba ni da žurimo, pa da propadne dijalog. Dijalog treba da bude pripremljen i mislimo da bi to trebalo da se desi ove godine", rekao je Kurti.
On je dodao da, međutim ne može da proceni da li bi dijalog mogao da bude završen do kraja ove godine.
"Ja imam dobru volju i mislim da što pre imamo sporazum, to bolje, ali ne po bilo koju cenu. Dijalog mora da bude solidan, ne možemo se bi da priuštimo da još jednom propadne", rekao je Kurti, navodeće da će on predvoditi delegaciju Prištine u dijalogu.
On je istakao da ne može da zamisli drugi scenario osim da Srbija prizna Kosovo i na taj način, kako je rekao, "posle oslobodenja Kosova od Srbije, dobilo bi se najzad i oslobodenje Srbije od Kosova".
"Mislim da Srbija treba da promeni svoj Ustav, mislim da je srpski narod spreman i da promeni Ustav, jer glavni prioriteti Srbima u Srbiji nije status Kosova, nezavisno Kosovo ili međusobni problemi koje mi imamo kao dve države, nego su evropske integracije, zapošljavanje, borba protiv korupcije, pravda, obrazovanje, razne stvari koje se tiču njihovog života tamo. Isto kao i Albancima i drugim manjinama ovde na Kosovu, drugim zajednicama ovde na Kosovu", rekao je Kurti.
Govoreći o inicijativi "mini Šengen", omogućavanju otvorenog protoka roba i ljudi, koju su inicirali predsednik Srbije Aleksandar Vučiš, premijer Albanije Edi Rama i bivši premijer Severne Makedonije Zoran Zaev, ponovio je da je skeptičan prema mogućnosti da taj projekt uspe.
Novi incident na promociji Šešeljeve knjige o Srebrenici! Više o tome OVDE.
Izvor: Tanjug