Šta podrazumeva član 4
Član 4 Severnoalantskog sporazuma iz Vašingtona podrazumeva da članica NATO može zatražiti konsultacije ukoliko veruje da su njeni integritet, politička nezavisnost ili bezbednost ugroženi (samo konsultacije). Pomenuti član je do sada četiri puta potezala Turska (2003, u junu 2012, u oktobru 2012. i 2020). Letonija, Litvanija i Poljska su se takođe pozvale na član 4 u martu 2014. nakon ruske aneksije Krima.
- Đukanović se verovatno prvi put za prethodnih 30 godina suočava sa činjenicom da mu svi okreću leđa, od istaknutih članova stranke, do pripadnika vojske i policije, i to sve zbog skaradnog zakona o verskim slobodama za koji niko od nas ne zna zašto je sada morao da bude proguran po svaku cenu. To vide i mnogi u vladi, ali ne smeju da se javno suprotstave Đukanoviću - kaže za „Alo!“ izvor iz vlade Crne Gore i nastavlja.
- Iskreno verujem da izbori u ovom trenutku nisu opcija zbog stanja na terenu, ali istovremeno teško da se može računati na podršku vojske i policije da se eventualno suprotstave, ukoliko dođe do nasilnih demonstracija i nekog 5. oktobra, kao što je to bilo u Srbiji 2000. Zato se ovih dana ozbiljna razmatra mogućnost, barem za početak, aktiviranja člana 4 Severnoatlantskog sporazuma, kao što je to Turska uradila pre neki dan zbog Sirije (član 4 podrazumeva da članica NATO može zatražiti konsultacije ukoliko veruje da su njeni integritet, politička nezavisnost ili bezbednost ugroženi), a nakon toga možda i člana 5 ako se situacija dodatno radikalizuje.
Među mogućim koracima koje bi zvanična Podgorica tražila od Alijanse, naš sagovornik navodi raspoređivanje NATO trupa, koje bi svojim prisustvom dovele u red „deo vojske Crne Gore koji se otvoreno ne slaže sa novim zakonom, ali i policije“.
Šta podrazumeva član 5
Glavni deo Severnoatlantskog sporazuma jeste član koji sve zemlje članice obavezuje da oružani napad protiv neke države smatraju napadom na sve države članice. Taj deo sporazuma je prvi put iskorišćen 2001. kao odgovor na napade 11. septembra na Svetski trgovinski centar i Pentagon.
- Pričamo o kontingentu od oko 4.000 vojnika, pretežno iz Hrvatske, koji bi bili raspoređeni na primorju, kao i trupa iz Tirane, koje bi bile tamo gde je albansko stanovništvo većinsko, dok bi ostatak činili vojnici uglavnom iz SAD, Nemačke i drugih zemalja. Milo Đukanović je još jednom optužio Srbiju i Rusiju da koriste Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) za podrivanje crnogorske prozapadne vlade, koja teži članstvu u Evropskoj uniji.
- Ako se pitate da li je ovo kontinuitet pokušaja uništavanja Crne Gore i opstruisanja njene namere da nastavi svoj put ka evropskim i evroatlantskim integracijama, u to nema sumnje - rekao je Ðukanović u intervjuu jednoj zapadnoj agenciji.
Milo, koji inače Crnom Gorom vlada više od od 30 godina, što je slučaj bez presedana u Evropi, rekao je da se protestima protiv Zakona o slobodi veroispovesti koje predvodi SPC pokušava dovesti u pitanje nezavisnost Crne Gore.
- Moskva je bila nedvosmislena u pokazivanju svojih interesa u vezi sa tekućim problemom u Crnoj Gori - tvrdi Ðukanović, koji je optužio Beograd za oživljavanje nacionalističkog koncepta velike Srbije, koji je, kako tvrdi, doprineo balkanskim ratovima devedesetih godina i raspadu bivše Jugoslavije.
- Ne sumnjamo da su aktivirani svi mehanizmi realizacije projekta velikosrpske države i da je Crna Gora takođe meta - rekao je on.
Đukanović sve sa Albancima i Bošnjacima ima tek 45,8 odsto podrške! Više o tome OVDE.
Izvor: Alo