Nemački Velt, koji je imao uvid u ovaj tajni Fronteksov izveštaj, piše da je on pripremljen za donosioce odluka u vrhu Evropske unije.
Erdogan: Nećemo zatvoriti granice sa EU za sirijske izbeglice
"Nakon što smo otvorili granicu počeli su telefonski pozivi sa zahtevom da je zatvorimo, sada ćete i vi (EU) nositi deo tereta", rekao je Erdogan u Ankari, prenosi Anadolija.
Erdogan je da se nada da će na sastanku sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom u četvrtak biti dogovoreno primirje u sirijskom Idlibu.
"Biće teško zaustaviti veliki broj ljudi koji su se zaputili prema Evropi", predviđa se u Fronteksovom izveštaju, uz dodatak da će "sledećih dana pritisak samo rasti".
Situacija je toliko izmakla kontroli da Fronteks predviđa da izbeglice neće zaustaviti ni intervencija turskih vlasti ako odluče da ponovo zatvore granicu prema Grčkoj, navodi se u izveštaju.
Fronteks ukazuje da "vesti na društvenim mrežama povećavaju mogućnost masovnog pokreta iz Turske prema granicama Evropske unije".
Prve na udaru su Grčka i Bugarska pa ne čudi što bugarski premijer Bojko Borisov putuje u službenu posetu Turskoj da bi razgovarao sa Redžepom Tajipom Erdoganom.
Velt navodi da Fronteks na bugarsko-turskoj granici ima samo 60 službenika.
Još bez sporazuma Atine i Fronteksa
Kada je reč o Grčkoj, tamošnji premijer Kirijakos Micotakis najavio je da njegova vlada na mesec dana ukida pravo na traženje azila.
Fronteks je već ponudio dodatnu pomoć Grčkoj, ali zasad agencija i vlada u Atini nisu uspele da se sporazumeju kako bi konkretno pomoć izgledala.
Micotakis je upozorio migrante da ne pokušavaju ući u zemlju ilegalno jer će biti vraćeni.
Prema podacima UN, na grčko-turskoj granici se trenutno nalazi oko 13.000 izbeglica, koji su noć proveli na otvorenom.
Naročito je dramatično na ostrvu Lezbos, na kojem je tokom vikenda došlo do sukoba između lokalnog stanovništva i izbeglica.
"Turska koordinira i ohrabruje kretanje", rekao je novinarima portparol grčke vlade Stelios Pecas dodavši da se radi o pretnji nacionalnoj bezbednosti zemlje.
EU (ne)spremna
Turska je otvorila svoje granice s Evropom dajući slobodan prolaz hiljadama izbeglica i migranata, a u toj zemlji se već nekoliko godina nalazi oko 3,7 milona izbeglica iz Sirije.
U svakom slučaju, citirani Fronteksov izveštaj sugeriše da smo pred reprizom izbegličkog talasa iz 2015. i da Evropska unija ponovno nije do kraja spremna da odgovori na taj izazov, preneo je hrvatski portal Indeks.
Hrvatski premijer Andrej Plenković je izjavio da je politika grčke vlade da neće puštati migrante na nezakonit način i Hrvatska će im u tome pomagati svim sredstvima kako bi zaštitila spoljnu granicu EU, konkretno grčku i bugarsku.
Plenković je za HRT najavio i mogućnost aktiviranja vojske na granici.
Pročitajte OVDE sve o haosu u Grčkoj.
Izvor: Tanjug