Posle izdržanih punih 13 i po godina, dočekao je slobodu i poljubio srpsku zemlju na graničnom prelazu Batrovci, dokle su ga doveli hrvatski policajci.
- Još jednom su me učvrstili u uverenju da su neljudi nedostojni 21. veka. Digli su me u pet ujutro i pet sati me vozili u marici bez grejanja na minus pet, a bio sam samo u košulji, tresao sam se. Kad sam prešao u Srbiju, prve reči su mi bile: "Napokon, ljudi" jer su na Bajakovu hrvatski policajci iz pratnje odbili da mi kupe kafu da se bar malo zagrejem - u dahu priča Vasiljković, kome su, kaže, drugari iznajmili stan, u kom će provesti obaveznih 28 dana izolacije.
Ne mogu da me slome
Na konstataciju da su Srbi u matici i širom sveta bili zabrinuti za njegov život, pogotovo zbog oštrih intervjua koje je davao za srpske medije, kapetan kroz smeh odgovara:
- Stalno sam u pismima Hrvate nazivao kukavičkim pizdama, krvolocima, provocirao sam ih jer sam rođeni borac. Kod mene nema napred-nazad, kao što je to radio pokojni Milošević, kome su sudili za Krajinu, a on prstom nije mrdnuo da pomogne. Da su me podržali u vreme kada sam vodio Knindže, Hrvatska bi kapitulirala za nekoliko dana.
Robiju, kaže, nije ni osetio.
- Punih 11 godina sam bio u zatvoru bez optužnice, više nego Mandela, ali me je borba za pravdu održala. Borba i dug san. Čak i tokom najtežih bitaka znao sam da odspavam. Mene nisu mogli da slome - svedoči Kapetan.
Suze za nevine
Zabrana ulaska u zemlje EU na čak 20 godina je nezapamćena u istoriji svetskog sudstva, ali to Vasiljkovića ne brine.
- U Hrvatsku nemam nameru da idem, osim naoružan do zuba. Taj narod je kompletno ustaški. Čak i oni koji se tako otvoreno ne izjašnjavaju, navijaju da što više Srba bude poklano, kao nekad u Jasenovcu. Hrvatska se ne može popraviti.
Ostaje mu, kaže, rana zbog 63 mučenika, koji u Lepoglavi robijaju samo zato što su Srbi.
- Te ljude su svi zaboravili, oni ne postoje. NJima u čast napisao sam knjigu "Grehom rođenja", koju ću predstaviti kad prođe ova zaraza. Na rastanku sam ih počastio slatkišima i sokovima, a oni su mi uručili pismo, u kom mi zahvaljuju što se borim za njih. Čitam pismo tih običnih ljudi, nevino osuđenih. I plačem - priznaje čuveni Kapetan.
LJudski tretman u Solinu
O zatvorskim danima provedenim u Solinu, kapetan Knindži je ovo ispričao:
- Za ljude u zatvoru u Solinu ne mogu da kažem ružnu reč niti da grešim dušu. Čak me je šef obezbeđenja bez lisica izvodio u grad kada je trebalo nešto da kupim. Stavio bih naočare za sunce i kapu da me niko ne prepozna. Našli su čak i reči utehe kad mi je umrla majka. Jednostavno, znali su da nisam zločinac, da sam čistog obraza izašao iz rata, i ja i moji borci. Za najmanji prekršaj discipline sam kažnjavao.
Lična karta
- rođen 1954. u Beogradu
- otac mu je poginuo dok je još bio dete
- sa majkom i dvojicom braće 1967. otišao u Australiju
- služio u australijskoj vojsci pod imenom Daniel Sneden
Činjenice
- septembar 2005. list Australijen optužuje ga za zločine u Krajini, on ih tuži, ali gubi spor
- 19. januar 2006. prvi put uhapšen po hrvatskoj poternici
- 4. septembar 2009. pušten da se brani sa slobode
- 30. mart 2010. nestao posle prve odluke suda da bude izručen Hrvatskoj
- 12. maj 2010. uhapšen u Pertu posle 43 dana skrivanja
- 9. jul 2015. izručen Hrvatskoj
- 26. septembar 2017 osuđen na 15 godina zatvora
- 6. jul 2018 Vrhovni sud mu smanji kaznu na 13,5 godina
- 28. mart 2020. posle nekoliko odbijenih zahteva za prevremeno oslobađanje izašao na slobodu.
Srbija planira da uvede zabranu kretanja 24 sata. Koliko će na snazi biti ta mera i šta ona znači pročitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf