Vučić je namere Srbije otkrio u intervjuu za izraelski list "DŽerusalem post", na marginama konferencije američko-izraelskog saveta za javne poslove (AIPAC) u Vašingtonu. Na pitanje o antiizraelskoj kampanji bojkota, izolacije i sankcija (BDS) u zapadnoj Evropi, Vučić je rekao da Srbija namerava da kupi oružje od Izraela i da ta nabavka "neće biti mala isporuka". Vučić je rekao da BDS u Srbiji ne postoji i istakao da Srbija "nije plodno tle za antisemitske poruke".
Ako se imaju u vidu potrebe Srbije i proizvodni kapaciteti Izraela, otvara se širok spektar mogućnosti poslovnog odnosa dve zemlje u oblasti naoružanja i vojne opreme.
Vojna sila
Vojni analitičar Vlade Radulović ističe da je Izrael velika vojna sila.
- Izrael je osmi prodavac naoružanja i vojne opreme na svetu. Proizvodi bukvalno sve, od streljačkog naoružanja do svemirskog programa, odnosno satelita - naglašava Radulović.
Kako kaže, imajući u vidu potrebe Srbije, može se suziti krug naoružanja i vojne opreme koji bi mogao biti interesantan našoj zemlji.
Mitraljezi, granate...
- Recimo, Izrael je poznat po borbenim modulima, odnosno daljinski upravljanim borbenim stanicama koje se kao platforma mogu postaviti na oklopne transportere ili borbena vozila. Reč je o mitraljezima M-12,7 milimetara, topovima 30 mm ili bacačima granata 30 i 90 mm. Takve stanice mogle bi, na primer, da se integrišu na naše borbeno vozilo "lazar 3", pogotovo što ne bi bilo prvi put da Izrael ima takav model saradnje - objašnjava Radulović.
Sajmove naoružanja Izrael obeležava i svojom komunikacijskom opremom i računarskom tehnologijom.
- Takva oprema i tehnologija je potrebna našim komandnim jedinicama kada se ima u vidu da smo stavili fokus i na jedinicu kopnene vojske. Takođe, značili bi nam i sistemi za zaštitu oklopnih vozila i optikoelektronska i fizička zaštita. Konačno, trebalo bi da su nam interesantne i izraelske protivoklopne rakete i pogotovo bespilotne letelice koje su se već spominjale u javnosti iz porodice "hermes 900" i "heron" - zaključuje Radulović.
Rakete "spajk"
Slično razmišlja i vojni analitičar Aleksandar Radić, koji u prvi plan ističe izraelske protivoklopne rakete "spajk" kao racionalnu kupovinu za Srbiju.
- Reč je o vrlo sofisticiranoj, savremenoj raketi za razne domete koje se koristi kao sredstvo na nivou bataljona, a može da se integriše i na oklopna vozila kao što je, na primer, naš "lazar 3". Od vremena bivše Jugoslavije mi zaostajemo u proizvodnji protivoklopnih raketa - naglašava Radić.
Kako kaže, Izrael ima i druga sredstva koja bi mogla da budu značajna za našu zemlju.
- To bi mogli da budu i elektronski sistemi za izviđanje, bespilotne letelice ili paketi za oklopnu tehniku - podvlači Radić.
I politika igra ulogu u kupovini
Vojni analitičar Aleksandar Radić apostrofira da su dosadašnje kupovine Srbije pokazale da politika igra i te kako veliku ulogu prilikom odabira toga iz koje zemlje se nabavlja koje naoružanje i vojna oprema.
- To je spoljnopolitičko sredstvo predsednika Aleksandra Vučića. Iako većinsko javno mnjenje očekuje da se naoružanje nabavlja, pre svega, iz Rusije, Srbija je kupovala i u zemljama EU, Kine, sad iz Izraela, što je trend od kraja 2016. godine. Dakle, nije samo presudno da li se i koje sredstvo uklapa u potrebe vojske - naglašava Radić.
Koliko “đavoljih kočija” Vojska Srbije poseduje, saznajte OVDE!
Izvor: Blic