Prema njegovim rečima, "u Crnoj Gori je čir konačno krenuo da puca i narod je počeo da se masovno suprotstavlja režimu”.
“Crna Gora je država u kojoj je jedan režim na vlasti bez pauze od 1945. godine, a poslednjih 30 godina pod dirigentskom palicom jednog čoveka, crnogorskog diktatora Mila Đukanovića", rekao je Jeremić i podsetio da je Đukanović "na vlasti dva puta duže od predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana i osam godina duže od predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka".
Jeremić je naveo da u Crnoj Gori "četvrtina stanovništva" demonstrira na ulicama protiv vlasti.
"Zamislite da u Bostonu milion ljudi izlazi na ulicu dva puta nedeljno mesecima - to je proporcija. Takozvani Zakon o verskim slobodama zbog kojeg narod protestuje je akt kojim su direktno ugrožena neka od najosnovnijih ljudskih prava, poput prava na privatnu svojinu, slobodu veroispovesti, prava na slobodno udruživanje i prava na jednaku zaštitu pred zakonom", rekao je Jeremić.
"Taj zakon je kompilacija najdirektnijih povreda prava koja su Amerikancima poznata kao prvi i četrnaesti amandmani na Ustav SAD", dodao je Jeremić.
On je istakao da su nedvosmislenu podršku Srpskoj pravoslavnoj crkvi pružili "najznačajniji verski autoriteti širom sveta", uključujući i Ekumensku patrijaršiju i Svetu stolicu, i da je to pitanje kojem bi u SAD trebalo da bude posvećena daleko veća pažnja.
"Reč je o gaženju vrednosti koje su izuzetno poštovane u Americi", dodao je Jeremić.
Jeremić je podsetio da Crna Gora nije slobodna država po izveštajima ugledne američke nevladine organizacije "Fridom haus", a da OEBS od osamostaljivanja Crne Gore nijedne izbore u toj susednoj državi nije definisao kao potpuno slobodne i poštene.
Univerzitet Harvard organizuje godišnje konferencije u Bostonu. Jeremić, koji je i bivši ministar spoljnih poslova Srbije i bivši predsednik Generalne skupštine UN, ove godine je učestvovao kao jedan od glavnih govornika, uz francusku državnu ministarku za Evropu Ameli de Monšalen i bivšu predsednicu Hrvatske Kolindu Grabar Kitarović.
Na konferenciji su učestvovale i desetine evropskih zvaničnika, profesora, novinara i eksperata.
Pročitajte OVDE zašto Milo Đukanović više ne kontroliše granice Crne Gore.
Izvor: Fonet