Da stvore novu platformu za saradnju u oblasti obaveštajne službe. Makron je 2017-te upozoravao da je Evropskoj uniji potrebna veća nezavisnost od obaveštajnih informacija i saznanja „velikih sila“ - Rusije, SAD i Kine.
Sve države članice EU pozvane su da se uključe u ICE, ali je zasad samo 21 potpisala ponuđeno “pismo o namerama“. Plus još Norveška i Velika Britanija. Izvan “kolegijuma” su Bugarska, Slovačka, Poljska, Luksemburg i Grčka. Moguće je da će svih pet, kao i Švajcarska, dobiti status partnera.
Taj status će podrazumevati i omogućavati “fleksibilniju interakciju“. Šta god to realno značilo…
Nova platforma neće obavezivati na razmenu obaveštajnih podataka ili planiranje obaveštajnih operacija. Neće imati ni pravni oblik i stalnu lokaciju, ali hoće upravni i nadzorni odbor. Izjave i publikacije ICE neće biti obavezujuće.
Navodno će to biti "besplatna platforma" koja će državama članicama omogućavati tri puta godišnje komuniciraju u firmi konferencija i seminara.
NJihovi učesnici biće obaveštajni zvaničnici, vladini službenici, političari, stručnjaci i naučnici.
Sastanci i seminari treba da budu tako osmišljeni da olakšavaju dijalog obaveštajne zajednice sa donosiocima odluka i stručnjacima, kao i da podstaknu intelektualnu razmenu saznanja i stavova među njima.
Makron je, inače, pozvao na razvoj “zajedničke strateške kulture“.
Još jedan projekat Evropske unije treba da bude - Zajednička obaveštajna škola koja će obučavati obaveštajne stručnjake za sve zemlje EU.
Pročitajte OVDE zašto SAD nikada nisu doživele ovakav debakl.
Izvor: Fakti.org