Najnovije

Koronavirusna diplomatija

Rusija i Kina dobijaju bitku za Srbiju kako to tvde u analizi za britanski Gardijan. Kina je prva pritekla u pomoć Srbiji na poziv predsednika Aleksandra Vučića i to na najvredniji mogući način a to su preko potrebni respiratori i zaštitna oprema. Stigli su i kineski doktori koji su uspešno prebrodili epidemiju u Vuhanu i koji su došli da nama u Srbiji prenesu svoja bogata iskustva u vezi ovog virusa o kome se malo zna.

Ilustracija (Foto: Pixabay)

Piše: mr Vladimir Prebiračević, direktor Srpsko-Ruskog centra “Majak”

Odmah za Kinom stigla je pomoć i od Ruske Federacije koja je stigla u 11 vojnih aviona a sa kojima su stigli vojni epidemiolozi i vojnici sa opremom za dezinfekciju. I koji su odmah krenuli na posao dezinfekcije ključnih ustanova .

U toj analizi se navodi da su Kinezi i Rusi dočekani velelepno uz sve državne počasti na svim nivoima a posebno se naglašava kako predsednik Srbije ljubi kinesku zastavu a još više apostrofiraju kako je „osuo paljbu“ po Evropskoj Uniji zbog odsustva solidarnosti kao i osnovnih načela na kojima počiva a posebno zbog zabrane izvoza respiratora, lekova i ostale opreme.

Vučićeva izjava da je „Evropska solidarnost bajka na papiru“ zaparala je uši širom Evrope koja više nije ujedinjena očigledno a što se posebno može videti ne na našem primeru jer smo mi za njih manje bitni, nego na primeru Italije koja je ostala šokirana kako odsustvom solidarnosti i pomoći na početku tako i sada kada se Nemačka protivi pružanju finansijske pomoći kako ne bi EU novac dospeo u ruke mafije u Italiji kako tvrde nemački parlamentarci.
Ta predsednikova izjava je bila velika istina i zato se i nije svidela onima na koje se odnosila. Istina boli ali su je mnogi svesni sada kada se potvrđuje u praksi. U kriznoj situaciji kao što je ova pandemija EU je počela da puca po šavovima.

U svoj toj situaciji britanski Gardijan sa pozicije zemlje koja je izašla iz EU bavi se uspehom takozvane „koronavurusne diplomatije“. Kina i Rusija su po njihovom mišljenju odnele pobedu na ovom polju i zadobile još čvršće „srce Srbije“ kako kažu ali i drugih zemalja kojima su pritekli u pomoć. Zaboravljaju oni namerno da podsete da naše srce ne može da bude uz one koji su tražili da se srpski narod proglasi genocidnim i koji su počinili strašni zločin bombardujući nas 1999 godine a tu su bile između ostlog većina zemalja EU.

Ova pandemija će globalne tokove promeniti to je evidentno a videćemo još na koje sve načine. A da li je interes Kine i Rusije na ovom podneblju velik? Naravno da jeste. Geopolitičke igre nisu prestale usled pandemije. One su se samo rasplamsale u svim pravcima i dale su krila nekim političkim opcijama širom sveta. U sred priče se ponovo insistira na vraćanju priče o demokratiji i ljudskim pravima, medijskim slobodama i svemu drugome što ne rešava problem u ovoj situaciji. Ali to je stara mantra određenih centara moći. Opet se bude stari plaćenici koji su interese sopstvenih država i naroda željni da prodaju za „šaku dolara“.

Da li mi našim prijateljima i saveznicima Rusiji i Kini treba da zameramo što nam pomažu ili da hrabro odbijemo njihovu pomoć jer smo mi na evropskom putu kome nema srećnog kraja?

Ili treba da stvari nazovemo pravim imenom i radimo u interesu sopstvene nacije i sopstvene države?

Normalnom slobodno mislećem čoveku se odgovori sami nameću. A onima koji za šaku dolara moraju da propagiraju druge vrednosti njima nije bitno pitanje bitno im je da vrte svoj više ili manje naplaćeni odgovor.

Objavu Siniše Kovačevića o nestručnosti Vučićevih ljudi pročitajte OVDE!

Izvor: majak.rs

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA