Ovo se odnosi na nedavni sporazum o saradnji u odbrani koji je potpisan između Tirane i Ankare. Prema izveštajima, postoji sporazum između turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i albanskog premijera Edija Rame o preseljenju 30.000 izbeglica i ilegalnih imigranata iz Turske u Albaniju u region Severnog Epira gde živi do 120.000 Grka.
„Postupci albanskog premijera mogu se opisati samo kao sumnjivi. Bez bilo kakve transparentnosti ili javne izjave, iz tajnosti saznajemo da postoji sporazum sa Turskom da primi 30.000 migranata. Poznato je da Albanija ne samo da nema infrastrukturu za domaćinstvo, već i nakon zemljotresa koji je pogodio zemlju, takođe se suočava sa ekonomskim problemom." Albanija je nedavno najavila zaustavljanje letova za i iz Tirane, s izuzetkom letova za i iz Istanbula. Verujemo da je ovaj potez povezan sa sporazumom o smeštaju imigranata. Izbor za prevoz migranata u blizini grčko-albanske granice za Grčku je krajnje provokativan.“ Rekao je urednik grčkog lista Prototema iz glavnog grčkog grada u Epiru, Himare.
Potpukovnik grčke vojske Hristos Pougialis je rekao:
„Zvanično, naravno, 30.000 će biti imigranti i izbeglice, od kojih će neki dovesti svoje porodice sa sobom. Ali osim toga, Turska će sigurno poslati svoje agente među njih koji će voditi i kontrolisati situaciju. Turska će poslati neke „penzionisane“ džihadiste koji su se borili u Siriji, koji će biti naoružani.
Navodno su turski obaveštajci potiskivali tenzije duž tursko-grčke granice, a isti plan će biti sproveden i duž grčko-albanske granice.
Prema Pougialisu, da izbeglice i džihadiste "Rama će koristiti za demografske izmene grčkog stanovništva u regionu kao što se to istorijski događalo, vrlo je verovatno da će se bande organizovati samostalno ili će ih voditi agenti koji će pustošiti grčke kuće i sela. Na ovaj način oni će primorati grčko stanovništvo da napusti pokrajinu tako da može trajno da promeni demografski sastav u Severnom Epiru. "
Namere albanske vlade već izazivaju reakcije u lokalnim zajednicama i u političkom svetu zemlje, koja traži pojašnjenje od premijera Rame. Albanski predsednik Ilir Meta govorio je direktno o "pretnji demografskim propadanjem" aktivnog stanovništva zemlje u slučaju masovnog priliva izbeglica i migranata.
Na isti način, prethodnik Boujara Nisanija, koji je optužio vladu Rame da koristi ove nove poteze, ponovo se okreće protiv Grčke i EU.
„Iako bi Albanija trebala biti u solidarnosti s Grčkom, kako bi se utvrdilo da su evropske granice tamo gde se vodi bitka za zadržavanje izbeglica, Rama probija liniju pomerajući front prema napred“, rekao je bivši predsednik Albanije u objabi na Fejsbuku.
Za bivšeg predsednika ovo je inicijativa koja će još jednom dati posao mafiji, koja se već pobrinula da nabavi glisere za njihov prevoz preko Jadrana do EU.
Albanski komentatori ističu da ako je Edi Rama zaista bio zainteresovan da olakša bekstvo migranata i izbeglica u Evropu, tada bi trebalo da se naprave strukture domaćinstava u severnom delu, na granici sa Crnom Gorom, lažnom državom Kosovo i Severnom Makedonijom, ili na obali centralne Albanije.
Nakon zapečaćenja granica u Severnoj Makedoniji, Srbiji i Mađarskoj, Albanija je izabrana za koridor migracionih tokova u Evropu preko Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Šta je čuveni ruski vidovnjak predvideo u vezi sa Trećim svetskim ratom, saznajte OVDE!
Izvor: Pravda