On je objasnio da će verovatno utorkom, petkom i nedeljom starijim osobama od 65 godina biti omogućeno da izađu i prošetaju na pola pola sata, u prečniku od 600 metara od kuće i u vreme policijskog časa.
To bi bilo u vreme policijskog časa u bilo koje vreme, kako ne bi izašli svi istovremeno, kao i da ne mogu doći u kontakt sa zaraženima.
Kon je ocenio i da se situacija sa epidemijom poboljšava, tako da će restritkivne mere za sve postepeno popuštati.
"Očigledno da se testirarnje povećava na skoro 3.500 u toku dana, bolja je situacija vidno iz dana u dan, tako da počinje preispitivanje odnosno popuštanja mera koje su donete", kazao je Kon.
On je objasnio i da nije ravnomerno ista situacija u svim delovima Srbije.
Oko Niša, Prokuplja, Aleksinca, ima veći procenat pozitivnih od testiranih.
U Beogradu, međutim, kako je naveo, u jednom danu je svega 6,2 odsto bilo pozitivno, što pokazuje da se gubi potencijal virusa.
U Jagodini 20,4 odsto pozitivnih od testiranih, Ćupriji 9 od 54 pozitivnih slučajeva.
U Vojvodini je takođe značajno smanjen broj zaraženih tako da dolazi na red popuštanje mera.
“Već je prisutno i razmišljanje ekonomista da treba da dođe do popuštanja po pitanju rada kompanija, a lekari su da to bude postupno”, zaključio je Kon.
U Srbiji još 304 pozitivna slučaja, sedam preminulo
U Srbiji je otkriveno još 304 pozitivna slučaja na virus Kovid 19, premunulo je još sedam osoba, a ukupno ima 117 smrtnih slučajeva, saopštio je pokrajinski sekretar Zoran Gojković.
On je rekao da je registrovano ukupno 5.994 potvrđenih slučajeva.
Kaže da je u poslednjih 24 sata testirano 3.462 ljudi, od čega je 304 pozitivno.
Ukupno je hospitalizovano 3.853 pacijenta, a trenutno je na respiratoru 26 pacijenata.
Takođe, ukupno je testirano 36.028 osoba.
Od sedam osoba koje su preminule u poslednjih 24 sata, četiri su muškog pola,a tri ženskog, rekao je Gojković.
Ukupno ima izlečenih 637 građana, a procenat smrtnosti je 1,95 odsto.
Gojković kaže da je od 117 smrtanih slučajeva 80 osoba muškog i 37 ženskog pola.
Kon: Oprezno s letovanjima
Epidemiolog dr Predrag Kon ukazao je da treba biti oprezan sa planiranjem letovanja.
Lično, kaže, neće ići nigde, jer se u Srbiji oseća bezbednije i sigurnije.
"Sve će više biti pritisak, kako situacija bude sve bolja i bolja, da se što pre ukinu sve mere, ali moramo da budemo svesni da imamo prilično osetljivu populaciju, pogotovo kod starijih od 65 godina i da preporuke nehe biti jednake za sve", rekao je Kon.
O tome će se, kaže, pričati u okviru stručnog tima lekara, a u skladu sa ukupnom epidemiološkom situacijom daće se preporuke zasnovane na onome što se zna.
"Uvek je bolje biti u svojoj zemlji i ne dobiti infekciju u tuđoj zemlji, to je najjednostavnije obrazloženje. Lično neću ići (van Srbije), putovaću u Srbiji, ovde se osećam bezbednije je i sigurnije", rekao je Kon.
Epidemiolog dr Darija Kisić Tepavčević navela je da čim se postavlja pitanje u vezi sa letovanjima, znači da je veliki deo građana svetan toga da se radi dobar posao i da se polako vraćamo na put normalnih životnih aktivnosti.
Ona je rekla da su stručno mišljenje i zdravstveni aspekti mnogo stroži, od ekonomskih, na primer, pa su zato možda stručnjaci u nezahvalnoj situaciji.
"Državni vrh je tu fleksibilniji. Ali, struka je prilično stroga i jednoglasna. Nismo još izašli potpuno iz ove priče, iako se kraj nazire. Treba da idemo korak po korak", rekla je Kisić.
Epidemija je, kaže, promenila naš pogled na svet, pa nam verovatno više neće biti najvažnija stvar kada ćemo i gde da odemo na odmor.
"Svi se nadamo da se što pre vraćamo u normalne životne tokove, ali moramo da budemo oprezniji", rekla je Kisić Tepavčević.
Pročitajte OVDE kako je sahranjen doktor Miodrag Lazić u Nišu.
Izvor: Tanjug