Marinković ističe da su dolaskom Donalda Trampa u Belu kuću SAD postale zainteresovanije da saslušaju argumente ne samo Prištine nego i Beograda.
Navodi da po pitanju Kosova i Metohije američka adminiistracija, kongresmeni i senatori danas imaju mnogo fleksibilniji stav, što je rezultat napora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i diplomatske ofanzive.
On je podvukao da je ta ofanziva dala rezultate i pokazala da ogroman rad i jasna spoljnopolitička strategija mogu da promene tok čak i one borbe koja je odavno izgubljena.
"Do ove Vučićeve ofanzive, pitanjem Kosova i Metohije bavili su se treći ešaloni službenika u američkim institucijama. Sada predsednik Tramp imenuje specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine, Vučić se susreće sa Pompeom, Pensom, Kušnerom, O'Brajanom, svim najbitnijim donosiocima odluka u Vašingtonu, koji sada podržavaju politku kompromisa, dugoročnog i održivog rešenja i poštovanja interesa obe strane, prekidajući trend koji je bio karakterističan za bivše administracije, a to je da je kosovskim Albancima sve dozvoljeno i da se mirno posmatraju diskriminacija Srba, sveštenstva, urušavanje i devastacija srpske kulturne, verske i religijske baštine", kaže Marinković.
Prema njegovoj oceni, američka administracija ima vrlo pragmatičan stav i želi da zaštiti svoje interese u regionu i utiče na stabilnost kroz nove investicije i partnerstva, ne želeći da nameće rešenja.
Podseća da i Ričard Grenel, specijalni izasalnik predsednika Trampa, smatra da je za region i za rešavanje pitanja Kosova i Metohije najvažnije da se razvije ekonomska saradnja, uspostavi slobodan protok robe, ljudi i kapitala i da će takva saradnja stvoriti poverenje i mogućnost da se dođe do pravednog i dugoročnog rešenja.
"Amerikanci nemaju problem da kažu da nema rešenja bez Srbije i da podržavaju kompromis, što je generalno i pozicija naše zemlje, kao što im nije problem da insistiraju na tome da kosovski Albanci odustanu od anticivlizacijske politike uvođenja taksi na robu iz Srbije", navodi Marinković.
On ocenjuje da Amerika sve više posmatra Srbiju kao veoma čvrstog saveznika u regionu i Evropi.
"Moje mišljenje je da se adresa za rešavanje ključnog političkog pitanja za Srbiju, a to je Kosovo i Metohija, nalazi u Vašingtonu, a da je aktivnost našeg predsednika i Vlade Republike Srbije veoma doprinela da Vašington danas hoće da sasluša argumente Srbije, uvaži našu posvećenost miru i stabilnosti i putem investicija osnaži prijateljstvo i savezništvo dve zemlje", zaključuje Marinković.
Pročitajte OVDE ko je odgovoran za pad vlade u Prištini.
Izvor: Kosovo onlajn