"Prekinimo socijalne kontakte sada, ne treba nam policijski čas. Ako ne možemo drugačije da ih prekinemo, bolji je i policijski čas nego da ljudi umiru masovnije. To nećemo da vidimo, pa makar ušli u istoriju kao najveće autokrate na svetu", poručio je Janković.
On je dodao da kakva god odluka bila, biće kolektivna odluka struke, doneta jednoglasno.
Kako kaže, velika većina stanovništva poštuje donete mere.
"Vidim primere solidarnosti i primere ljudskog duha. Mnogo toga je dobrog. Ali, uvek ima i onih koji nisu shvatili važnost poštovanja mera. Akcenat nekako uvek sklizne na njih, želimo da svi shvate koliko je ovo važno", naveo je Janković.
Oboljenje je, kaže, takvo da su u najvećem riziku starije, kao i osobe sa poremećajima imunološkog sistema i hroničnim bolestima, ali i osobe u manjem riziku mogu oboleti, doduše ređe.
"Naravno da to što je retko biće češće, jer je epidemija još u zamahu. Niko nije u potpunosti zaštićen", istakao je Janković.
Prema njegovim rečima, svi koji su oboleli, pa i oni sa lakšom kliničkom slikom, treba da budu na oku lekarima kako bi se na vreme reagovalo s terapijom.
"'Ćud virusa je takva da i kod onih koje teže pogodi, simptomi počinju blago, ali se vrlo podmuklo i bez upozorenja razviju teži simptomi", naveo je imunolog.
O konačnom stepenu smrtnosti - letaliteta, koja se dobija u odnosu na broj zaraženih, još je rano govoriti, kaže on i dodaje da se taj podatak može znati tek na samom kraju epidemije.
"Mi trenutno broj zaraženih procenjujemo na osnovu onih koje smo otkrili. Zato je važno da testiranje bude sistematično, baš da bismo imali dobru procenu", zaključio je Janković.
Pročitajte OVDE šta je Ana Brnabić rekla o novom načinu lečenja korone.
Izvor: N1/Tanjug