Borbeni arsenal tih borbenih aviona četvrte generacije++ biće dopunjen raketama R-37M vazduh-vazduh.
Zahvaljujući njima, Su-35 biće u stanju da za nekoliko sekundi uništava ciljeve u radijusu većem od 200 km. To će mu obezbediti prednost u odnosu na najmodernije avione drugih velikih vojnih sila.
R-37M će moći da uništava i „leteće radare“ protivnika i da presreće nosače krstarećih raketa čak i pre nego što same rakete budu lansirane.
Probni letovi Su-35 sa raketama dugog dometa R-37M, koje su poznate i pod nazivom RVV-BD, uveliko traju.
U toku je i razvoj elektromagnetne kompatibilnosti sa avionskom opremom i integracija najnovije municije u sistem oružja u vazduhu.
Ranije je ugledni moskovski dnevni list „Izvestiя“ objavio da je R-37M ušao u naoružanje i ruskog lovca pete generacije Su-57 i teških supersoničnih presretača MiG-31.
Tako će Su-35 postati treći tip ruskih borbenih aviona koji će nositi R-37M koji neki nazivaju „dugom rukom“, a neki „raketnim snajperom“.
Bivši komandant ruskog ratnog vazduhoplovstva i PVO general-potpukovnik Valerij Gorbenko za novo naoružanje Su-35 kaže:
„Su-35 će sa R-37M moći da obara ne samo `avakse`, nego i bombardere i taktičke letelice. Protivniku će biti veoma teško da izbegne te projektile jer će imati veoma malo vremena za manevrisanje od trenutka kada bude otkrivena pretnja. Jedan Su-35 moći će da nosi od dve do četiri R-37M, što će ga po borbenim mogućnostima približiti Su-57“.
R-37M ima domet preko 200 kilometara i po tome nadmašuje moderne i perspektivne modele američkih raketa vazduh-vazduh AIM-120, koje su glavno vazdušno borbeno oružje NATO.
Povrh svega, R-37M funkcioniše po principu "lansirano-zaboravljeno".
NJena aktivna glava za navođenje detektuje ciljeve bez potrebe da ih stalno „osvetljava“ borbenim radarima, kao što je to slučaj kod starijih modela sa poluaktivnim navođenjem.
Šest puta je brža od zvuka.
Oružane snage Rusije prvih deset Su-35 sa „dugačkom rukom“ dobiće tokom 2020-te.
Kako grmi Pancir pogledajte OVDE.
Izvor: fakti.org