Najnovije

NAJSKUPLJI PROJEKAT NAORUŽANJA U ISTORIJI ČOVEČANSTVA JE PROPAO: Američki F-35 pete generacije odlazi u prošlost?! Rusi pomrsili konce!

Pravovremena proizvodnja ključnih komponenti za višenamenske borbene avione pete generacije Lokhid Martin F-35 Lajtning 2 stavljena je van snage zahvaljujući odluci američkih zakonodavaca da iz programa izbaci Tursku, svog višeg razvojnog partnera, izvestila je Breking Difens (Breaking Defense), pozivajući se na izveštaj Vladine kancelarije za odgovornost (Government Accountability Office).

F-35 (Foto: Pixabay)

 

Prema nadzornoj službi za potrošnju, čak 15 ključnih komponenti za F-35 jednom proizvedeno u Turskoj trenutno se „ne proizvodi po potrebnoj stopi proizvodnje“. Istovremeno, GAO je izvestio da je kompanija Lokhid morala da se nađe za pronalaženje novih dobavljača za ogromnih 1.005 različitih komponenti koje su ranije pravili turski proizvođači.

Odluka Turske da kupi S-400 ruske proizvodnje dovela je do toga da Vašington zaustavi isporuku F-35 u tu zemlju i da preti savezničkoj naciji sankcijama. Američki zvaničnici takođe su naveli da Turska neće dobiti pristup raketnom sistemu Patriot sve dok S-400 budu raspoređen u zemlji. Ove nedelje, američki specijalni predstavnik za angažovanje u Siriji, DŽejms DŽefri, rekao je da je pitanje S-400 najveći krivac za normalizovane odnose između Vašingtona i Ankare.

Proizvodnja uslovljena zaustavljanjem isporuka turskih delova dodatno je pogoršana činjenicom da su izvođači radova razvili naviku da kasne sa isporukom delova, kaže GAO. Prema Agenciji za upravljanje ugovorima o odbrani, agenciji Pentagona koja je odgovorna za administriranje DO-ugovora, „između avgusta 2017. i jula 2019. broj isporučenih delova kasno je porastao sa ispod 2.000 na više od 10.000“, sa „otprilike 60 procenata nedostatka delova"

 

Još jedan problem, napominje GAO, je da samo oko 30 procenata „vodeće prakse proizvodnje“ koja je istaknuta ispunjava unapred definisane standarde kvaliteta, s tim da je 500+ letelica već isporučeno oružanim snagama ne zadovoljavajući standarde pouzdanosti i održivosti.

„Iako izvođač menja proizvodne procese radi rešavanja problema i poboljšanja efikasnosti, ostaje još mnogo toga da se uradi. Osim ako programska kancelarija ne proceni rizike neispunjavanja ovih vodećih praksi, vojne službe i međunarodni partneri rizikuju da ne prime kvalitetne avione koje su kupili “, zaključuje GAO.

Procenjeni životni vek od 1,6 biliona dolara, program F-35 je najskuplji projekat naoružanja u ljudskoj istoriji i izuzetno kontroverzan. Napori Pentagona i Lokhida da stvore borbu jednake veličine za upotrebu u vazduhoplovstvu, mornarici i korpusu marinaca zahtevali su niz inovativnih rešenja, ali i ostavili avion sa ozbiljnim nedostacima, kao što je kao dizajn jednog motora što ga čini neprikladnim za dugotrajno postavljanje na moru, kao i bukvalno stotine glavnih i manjih problema, propuha i grešaka izazvanih prekomernom tehnikom.

Pred kim je NATO bio nemoćan, pročitajte OVDE!

Izvor: Pravda

 

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA