Međutim, postavlja se pitanje koliko u koncept "najboljih odnosa" ulazi mapa Mađarske koja sadrži deo Vojvodine, a koju je prošle nedelje na svom Fejsbuk profilu "prezentovao" Orban, čime je izazvao burna negodovanja Hrvatske i Rumunije, čije je teritorije "uzeo". Naši zvaničnici, pak, nisu reagovali!
Predsednik Pokreta za preokret i član Saveza za Srbiju Janko Veselinović smatra da je ovo potez nalik "aktu veleizdaje", ali i da bi Vučić "da mu ostane parče zemlje na kom bi smestio svoju fotelju, rizikovao i teritoriju i svoje građane."
Veselinović takođe dodaje da do ove posete ne bi došlo ukoliko bi se poštovao Ustav Republike Srbije.
- Predsednik države kao i svi drugi organi dužni su da čuvaju teritorijalni intergitet Republike Srbijje. U tom smislu, Vučić je ovom posetom još jednom pogazio i Ustav i pokazao da mu teritorija ne znači ništa, već da mu je bitno održanje proste vlasti - naveo je Veselinović dodajući da bi između Vojvodine i Kosova kao "aduta" Aleksandra Vučića mogla da se napravi paralerla.
- Kao što mu je Kosovo ulog za održanje na vlasti, tako mu je i Vojvodina na neki način jedna od mogućnosti da ostane na vlasti, jer kao što je spreman da preda Kosovo, nemam sumnju da bi dao i Vojvodinu - zaključio je Veselinović.
Politički Analitičar Dragomir Anđelković, pak, u potezu premijera Mađarske ne vidi ništa sporno. Kako kaže radi se o istorijskoj mapi koja podseća na istoriju i identitet jedne države i naroda, i da u njoj ne treba videti bilo kakve pretenzije prema susednim zemljama.
- To je istorijska mapa krune Svetog Stefana koja predstavlja podsećanje na to kakva je Mađarska nekada bila i ne radi se ni o kakvoj novoj mapi. Kao što je nedavno na makedonskim markama štampana mapa neke fiktivne Hrvatske koja nikad nije ni postojala. Znači, ona čak nije bila ni NDH, nego fiktivna Hrvatska - velika Hrvatska, sa Sandžakom, Bačkom i Bosnom i Hercegovinom - ističe Anđelković.
Podsetimo, Hrvatska i Rumunija uputile su protestnu notu odmah nakon objavljivanja pomenute mape.
- Ovde se radi o istorijskoj mapi gde Orban, u skladu sa svojim političkim opredeljenjem, podseća na to kakva je nekada bila država Mađarska, ali iz toga ne treba izvoditi negativne zaključke i tražiti političke tendencije da bi bio ugrožen suverenitet okolnih zemalja. To je isto kao da mi objavimo mapu Dušanovog carstva i ja ne vidim zašto u srpskim institucijama ne bi bila istaknuta ta mapa, ili mapa Srbije iz nekih perioda kad je bila veća, jer time podsećamo na svoj identitet i na ono šta smo i ko smo - zaključio je Anđelković.
Pročitajte OVDE šta EU traži od Srbije, a tiče se KiM.
Izvor: Direktno.rs