Predsednik SAD Donald Tram pozvao je telefonom iz Ovalne kancelarije Bele kuće američkog sekretara za odbranu Marka Espera i zatražio da vojska pomogne u "gušenju demostracija u Mineapolisu".
"Ukoliko se predsednik odlučio na ovakav potez, to zapravo predstavlja eskalaciju situacije i pokazuje da nacionalne i lokalne bezbednosne strukture nisu dorasle izazovu", ocenio je Bred Mos, advokat iz Vašingtona, specijalizovan za pitanja nacionalne bezbednosti.
Kaucija od pola miliona dolara za policajca iz Mineapolisa
Sud u Henepinu, država Minesota, odredio je uhapšenom policajcu, optuženom za ubistvo Afroamerikanca DŽordža Flojda (46), kauciju od pola miliona dolara.
Na snimku koji obišao svet, policajac Derek Šoven tokom privođenja kleči Flojdu na vratu dok ga ovaj panično upozorava da ne može da diže i nakon toga umire.
Prema rečima tužioca okruga Henepin u Minesoti, Šoven je optužen za ubistvo trećeg stepena.
Zbog ovog teškog incidenta, koji se dogodio u ponedeljak, širom SAD se održavaju žestoki protesti, tokom koji je bilo sukoba sa policijom.
Vanredno stanje u DŽordžiji
Zbog nasilnih protesta u Atlanti, guverner američke savezne države DŽordžije Brajan Kemp proglasio je rano jutros vanredno stanje i pozvao Nacionalnu gardu da bude pripravna, dok se talas nasilnih protesta širi i po Zapadnoj obali SAD.
Nacionalna garda je juče mobilisana i stavljena u stanje pripravnosti u Mineapolisu, gradu u kojem je prošlog ponedeljka, tokom rutinske policijske intervencije ubijen DŽordž Flojd.
Jedinice Nacionalne garde SAD su u pripravnosti u prestonici SAD Vašingtonu zbog nereda oko Bele kuće, u Portlandu su demonstranti napali policijsku stanicu, a u prestonici Virdžinije Ričmondu zapaljeno je vozilo interventne policije.
Talas nasilnih demonstracija se proširio i na Zapadnu obalu, u Los Anđelesu, Ouklandu i San Hozeu.
Pročitajte OVDE reakcije iz sveta zbog smrti Afroamerikanca u SAD.
Izvor: Tanjug