Kako je rekao, do sada smo se ponašali tako da smo sprečavali kontakte, a sada se to zove izbegavanje kontakata, naročito za starije od 65 godina i hronične bolesnike.
Predrag Kon je rekao da kontakti omogućuju virusu da opstane i da, što ih manje imamo, kraće će trajati cirkulacija virusa u ovom talasu. Zbog toga navodi da ne bi trebalo mnogo da promenimo ponašanje kada se ukine vanredno stanje.
Govoreći o gradskom saobraćaju koji u Beogradu počinje od 8. maja, Kon je rekao da bi i dalje trebalo govoriti da je gradski saobraćaj zabranjen za opštu upotrebu i da mogu da ga koriste samo zaposleni.
Dodao je da će oni morati da koriste maske i rukavice i da je i u samim vozilima poseban režim.
"I to će trajati neko vreme. Pratićemo da li virus i dalje pada u cirkulaciji i koliko se smanjuje rizik od ulaska u gradski prevoz po pitanju prenošenja virusa", naveo je Kon.
Na pitanje o kolektivnom imunitetu, Kon je rekao da je on lično skeptik i da ne misli da uz ovolike mere i sprečavanje kontakta imamo prokuženu populaciju.
Navodi da bi zato trebalo tako i da se ponašamo jer je veliki broj ljudi ostao osetljiv, ali rezultati istraživanja će pokazati kakvo je tačno stanje.
Rekao je da nije nemoguće da je virus bio prisutan u populaicji i ranije, ali da je sigurno da ako jeste, to je bilo sporadično.
Predrag Kon je istakao da još uvek nije doneto rešenje o otvaranju granica i da će se verovatno tražiti da budu testirani oni koji ulaze u zemlju. Mere karantika ili izolacije će zavisiti od rezultata testa.
Pročitajte OVDE kakva nam pandemija preti u budućnosti.
Izvor: RTS