Glumci kultnog ostvarenja, koje je snimano usred rata u Bosni i Hercegovini, morali su da sarađuju sa tadašnjim ratnim glavešinama kako bi bez problema radili u okolini Višegrada. A onda je Mladić izrazio želju da lično pozdravi filmadžije, pa im je organizovao druženje na Palama.
Bjelogrlić se tada prvi put sreo sa generalom i taj njihov susret pamtiće dok je živ.
Ratko nas je primio u bunkeru koji se nalazio sedam spratova ispod zemlje. Čim me je video, odmah mi je dobacio i uputio šalu na račun moje visine: "Bjelogrliću, jesi li ti iz Gacka? Koliko znam, Gačani su svi kršni ljudi, a ti si kao neki gatački patuljak." Svi njegovi oficiri u tom trenutku prsnuše u smeh, a ja sam mu dobacio: "Pa, generale, nisi ni ti neki jablan" - prepričao je poznati glumac i dodao da mu nije bilo baš svejedno posle takve opaske:
- U tom trenutku su svi zaćutali. Tišinu je prekinuo Mladić, koji se nasmejao, a onda su za njim počeli da se smeju i svi ostali. Poslužio nas je rakijom i ćevapima. Kod njega u bunkeru smo proveli puna tri sata.
Scenario za film "Lepa sela lepo gore" nastao je iz članka "Osam dana u grobu" Vanje Bulića. Poznati novinar otkriva za Hit da je inspiraciju za lik glavnog junaka Milana (Dragan Bjelogrlić) pronašao u životnoj priči vojnika Slađana Simića. On je bio jedan od sedmorice zarobljenih srpskih boraca u tunelu Brodar na putu između Višegrada i Rudog.
Našao sam se sa Slađanom u jednoj kafani u Užicu. Ispričao mi je kako su se osam dana borili srpski i muslimanski vojnici u tunelu dugom 97 metara. Nažalost, Slađan nije doživeo da pogleda film jer je samo dva meseca pre premijere poginuo na ratištu - priča Bulić i dodaje da je i čuvenog estradnog menadžera Raku Đokića takođe smrt sprečila da bude deo ovog projekta:
Prvobitno je trebalo da on producira film. NJegova zamisao je bila da to bude jedna klaustrofobična priča u kojoj bi se scene snimale samo u bolnici i tunelu. Međutim, Raka je u međuvremenu umro i onda je sve preuzeo Srđan Dragojević, koji je smatrao da se cela priča mora doneti i prikazati mnogo kompleksnije.
Vanja objašnjava da je film na jednom mestu okupio grupu naših najboljih glumaca i otkriva zašto je Petar Božović tražio ogroman honorar za ulogu ratnog profitera Slobe.
Pitao sam ga zašto je zacepio honorar za ulogu, a on mi je na to odgovorio: "Sloba je toliko negativan lik da ja ne mogu da nađem način da ga odbranim. Ako ništa drugo, onda ću makar da uzmem velike pare". Petar je genijalno u tom filmu odigrao srpsku bitangu - kaže Bulić.
Božović je istakao da se posle svega ipak kaje što je igrao u "Lepim selima..."
- Žao mi je što sam prihvatio ulogu u tom filmu. Svi kažu da sam odlično odigrao tu hulju, ali uopšte nisam srećan zbog toga. Znate da kažu da svaki glumac pomalo ima u sebi lika koga tumači. Znam da mi, poput advokata, treba da branimo svaki lik koji glumimo, ali ja, brate, nikada više ne bih igrao tako neku ulogu - priča slavni glumac.
Žika: Odbio sam ulogu Viljuške
Srđan Žika Todorović kaže da mu je najveća greška u karijeri što je u filmu "Lepa sela, lepo gore" odbio ulogu Viljuške, koja je pripala pokojnom Miloradu Mandiću Mandi.
Prvo je meni ponuđena ta uloga, ali je nisam prihvatio. U to vreme je u Bosni još uvek trajao rat i zbog toga mi se nije išlo u Višegrad. I dan-danas žalim što nisam u "Lepim selima...". Uloga je bila napisana tako da glumac može da je nadograđuje, pa je tako Manda pustio kosu i bradu i izneo je na svoj način - kaže Žika.
Najpopularniji citati iz "Lepih sela..."
"Ajde da ti čika da bonu"
"Da se ne ljubimo"
"Kako je kod vas gore u Švedskoj? 'Ladno, al' standard."
"Šuti, bolan, erotika"
"Vid ćune, prava pionirska"
Da li ste znali
Čuveni britanski filmski magazin "Sajt end saund" uvrstio je film "Lepa sela lepo gore" u 30 najboljih ratnih filmova na svetu
Film se nije prikazivao u Hrvatskoj, pa su mnogi išli u obližnju Sloveniju da ga pogledaju
U filmu se pojavljuju pravi vojnici, a ne statisti. Jednom od vojnika produkcija je ostala dužna dnevnicu, pa se on pojavio na setu s kašikarom i pretio da će se razneti ako mu se njegov novac ne isplati. Dnevnica mu je bila 20 tadašnjih maraka
Scena u kojoj Nikola Pejaković Kolja i Dragan Bjelogrlić igraju košarku jedva je snimljena jer je Kolja bio mrtav pijan
Tunel u kojem se snimao najveći deo filma nalazi se kod Prijepolja
Ideja za snimanje filma rodila se 1993. godine kada su se Vanja Bulić, Dragan Bjelogrlić i Srđan Dragojević sreli na proslavi magazina "Duga"
Pročitajte OVDE šta je epidemiolog Zoran Radovanović rekao o trenutnoj situaciji u Srbiji.
Izvor: Informer