Najnovije

Da li se Kina već nalazi u američkoj hipersoničnoj industrijskoj bazi?!

Dok se Pentagon fokusira na razvoj novih tehnologija, poput veštačke inteligencije i usmerene energije, službenici odeljenja su izjavili da je potrebno da strane države ne kupe put u odbrambeno-industrijsku bazu. Ali novi izveštaj upozorava da Kina možda već ima vlasništvo nad ključnim fokusom: hipersoničnim oružjem.

Hipersonična raketa (Foto: raytheon. com)

Očekuje se da će hipersonične rakete, koje su sposobne da idu više od pet puta brže od brzine zvuka, postati okosnica američke vojske u narednim decenijama.

U okviru svoje godišnje federalne kampanje za procenu podataka, analitička kompanija Govini otkrila je da je dobavljač prvog nivoa u hipersoničnom lancu snabdevanja (sedam glavnih kompanija koje najviše sarađuju sa Ministarstvom odbrane na razvoju tehnologije) uradio dobar posao u zadržavanju kineskih kompanija izvan procesa.

Ali na trećem nivou, gde kompanije pružaju manje, ali još uvek kritične komponente, izloženost kineskim dobavljačima skače na gotovo 10 procenata. A ta izloženost lagano raste u trenutku kada dostigne peti nivo dobavljača, gde Govini primećuje znake preklapanja među kompanijama na onim nižim nivoima.

“To ne mora nužno značiti da kineski delovi završavaju u hipersonicima Ministarstva odbrane”, objasnio je Jim Mitre, Govini-ov stariji potpredsednik za strategiju i analizu. „Međutim, Kina može imati mogućnosti da ugrozi razvoj hipersonika kroz angažovanje u lancu snabdevanja, a za Ministarstvo odbrane i industriju je od presudne važnosti da to onemoguće.“

“To je oblast koju redovno radimo sa odeljenjem za istraživanje i razotkrivanje kako bismo razumeli izazove u lancu snabdevanja”, dodao je Mitre.

Niz izveštaja Pentagona u poslednje dve godine izazvao je zabrinutost u vezi sa odbrambeno-industrijskom bazom, posebno kada je reč o materijalima vrhunskog kvaliteta i dizajnu projektila. U nekim slučajevima, jedini dobavljač kritičnih materijala dolazi iz Kine, baš iz zemlje kojoj SAD želi da se suprotstavi ulaganjem u hipersonično oružje.

U martu je Pentagon objavio da počinje duboko ispitivanje u hipersoničnoj industrijskoj bazi posebno da bi razumeo ranjivosti kod dobavljača nižeg nivoa. Ta studija je u toku.

U međuvremenu, zvaničnici su priznali da je pandemija Kovid-19 uticala na manje dobavljače.

Govini je takođe otkrio da SAD ulažu manje, u poređenju sa Kinom, u oblasti kvantnih tehnologija, a budžet Pentagona za istraživanje, razvoj, testiranje i procenu za 2021. godinu za programe povezane sa kvantitetom smanjio se za gotovo 10 procenata u odnosu na prethodnu godinu. Odeljenje je zatražilo 3,2 milijarde dolara za RDT i E sredstva vezana za hipersonično oružje u fiskalnoj 2021.

Koje naoružanje Egipat traži od Rusije da se obračuna sa Turskom, više o tome OVDE!

Izvor: logicno.com/Z. Milić

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA