Najnovije

USTAŠE SU SPREMNE ZA RAT SA SRBIJOM, PORUČUJU IZ ZAGREBA: Hrvatska će vojno intervenisati u našoj zemlji ako se situacija u CG ne smiri!

Činjenica da predsednik Milanović u Crnu Goru putuje ratnim brodom "Omiš" Hrvatske ratne mornarice jasna je politička poruka, smatra hrvatski "ekspert" Davor Đenero, često citiran u režimskim medijima.

Hrvatska vojska (Foto: osrh.hr)

Poruka takvog dolaska (ratnim brodom) upućena je Crnoj Gori kao NATO saveznici. Hrvatska razume da je Crna Gora u teškoj situaciji, a da pritisak Srbije (i iza njenih leđa Rusije) nikad nije bio ovako otvoren. Hrvatska je verovatno najsvesnija među saveznicama, da je obvezana Članom 5. Atlantske povelje saveznicima priskočiti u slučaju vojne pretnje i napada na njen suverenitet, kazao je za Portal Analitiku.

Pritom, dodaje on, ta poruka nije vezana uz pomenuto i još uvek nedefinisano granično pitanje na ulazu u Boku. Možda taj kratki put od Cavtata, rodnog mesta i hrvatskog i crnogorskog pravnog autoriteta Baltazara Bogišića, do Tivta, verovatno nije niti asocijacija na putovanja Josipa Broza "Galebom".

Poruka takvog dolaska upućena je Crnoj Gori kao NATO saveznici. Hrvatska razume da je Crna Gora u teškoj situaciji, a da pritisak Srbije (i iza njenih leđa Rusije) nikad nije bio ovako otvoren, siguran je Đenero.

Hrvatska je nakon pristupanja NATO savezu glasno ponavljala kao, da je devedesetih bila članica NATO saveza, ne bi bilo ratne agresije, a sada podseća treće zemlje, odnosno treću zemlju, da ta sigurnost pred spoljnim ugrožavanjem suvereniteta pripada i Crnoj Gori.

Hrvatska s velikim simpatijama gleda na politiku crnogorske administracije. U Zagrebu se jasno razume da je političko vođstvo Crne Gore projekt nezavisne države pokrenulo tek onda kad je, nakon atentata na premijera Đinđića, postalo izvesno da demokratska tranzicija unutar državnog saveza Srbije i Crne Gore jednostavno nije moguća, a sve što se nakon te odluke odvijalo u Crnoj Gori, u Hrvatskoj je nailazilo na snažnu podršku.

- Hrvatska je razumela da su Crnoj Gori zadani teški uslovi za proglašenje nezavisnosti, s vrlo visokim pragom uspešnosti referenduma. Međutim, Hrvatska je Ustavom iz 1990. sama sebi zadala još strožije uslove. U Crnoj Gori predusolv za uspeh referenduma 2006. bilo je da na njega izađe najmanje 50% upisanih birača, i da za samostalnost glasa 55% izašlih na izbore, a Hrvatska je kao kriterij uspeha referenduma 1991. o nezavisnosti propisala da na njemu za nezavisnost glasa više od 50% svih upisanih birača - kazao je između ostalog za Portal Analitiu.

Gde Rusija gomila borbene avione i helikoptere saznajte OVDE!

Izvor: IN4S

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA