Najnovije

UPAMTITE IH! Obradović: Ovo su sudije Ustavnog suda, svi mogu krivično da odgovaraju

Inicijativa Srpskog pokreta Dveri pred Ustavnim sudom Srbije za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti izmena Zakona o izboru narodnih poslanika i Zakona o lokalnim izborima u sred izbornog procesa – poslednja je prilika da Ustavni sud Srbije počne da sudi po zakonu, a ne isključivo po nalozima vladajućeg režima, kao što je to slučaj poslednjih nekoliko godina.

Boško Obradović (Foto: Jutjub)

Sudbina Srbije kao demokratske i pravne države nalazi se u rukama 13 sudija Ustavnog suda Srbije, čija imena nisu poznata široj javnosti, ali koja bi trebalo dobro upamtiti: Gordana Ajnšpiler Popović, Tatjana Đurkić, dr Dragana Kolarić, Miroslav Nikolić, dr Nataša Plavšić, dr Milan Škulić, Lidija Đukić, Vesna Ilić Prelić, dr Tamaš Korhec, dr Vladan Petrov, dr Jovan Ćirić i dr Tijana Šurlan, na čelu sa predsednikom Ustavnog suda Srbije Snežanom Marković. Oni u narednim danima imaju poslednju šansu da odbrane profesionalni moral i da između časti i sramote biraju po čemu će biti upamćeni u narodu.

Stvar je vrlo jednostavna. Ukoliko Ustavni sud Srbije donese odluku da su dva pomenuta zakona neustavna i poništi kompletan izborni proces na svim nivoima znaćemo da u Srbiji još uvek postoji vladavina prava. Ukoliko odluče drugačije ili se pak proglase nenadležnim, kao što je to često bio slučaj do sada, jasno je da se i Ustavni sud Srbije, kao najviša pravosudna institucija u Srbiji, definitivno stavio u službu aktuelnog režima.

Na taj način bi i sam Ustavni sud učestvovao u kršenju Ustava i zakona ove zemlje, a sudije koje bi tako glasale se kandiduju za lustraciju. Sigurno je onda da po padu ovog režima više neće moći da obavljaju sudijske niti bilo koje druge javne funkcije, a ispitaće se i njihova krivična odgovornost za antiustavnu delatnost. Svi nosioci pravosudnih funkcija u državi treba da znaju, a posebno tužioci i sudije, da ne mogu biti izuzeti od odgovornosti za kršenje Ustava i zakona.

Podsećamo javnost da sudije Ustavnog suda Srbije plaćaju svi građani Srbije kao poreski obveznici, i da se za njihov (ne)rad izdvajaju značajna finansijska sredstva iz džepa građana. Tako predsednik Ustavnog suda Srbije ima neto platu u iznosu od 417.580,84 dinara, a sudije u iznosu od 365.374,48 dinara. Sekretar Ustavnog suda zarađuje mesečno 193.508,66 dinara, a njegov zamenik 171.958,83 dinara, dok savetnici Ustavnog suda imaju mesečni prihod od 171.958,83 dinara, odnosno 152.827,86 dinara.

Uvereni smo da među sudijama Ustavnog suda Srbije ima časnih i poštenih ljudi koji drže do svog stručnog integriteta i ne žele da brukaju ni sebe ni instituciju u kojoj rade. Postavlja se samo pitanje da li su u većini ili u manjini, odnosno da li će većina konačno reći NE antiustavnim i protivzakonitim odlukama vladajućeg režima. Vreme curi, 13 sudija Ustavnog suda pred sobom ima nekoliko inicijativa o kojima mora da odlučuje po hitnom postupku, i ne mogu pobeći od odgovornosti.

Koalicija SPS-JS dobija dva resora u novoj vladi. Više o tome čitajte OVDE.

 

Izvor: srbin.info

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA